Tlenek węgla (CZAD) znowu groźny!
17.10.2024
Dużo szczęścia miało dwoje mieszkańców Skalbmierza w powiecie kazimierskim. Kobieta oraz dziecko w wieku ok. 12 lat podtruli się czadem. Byli nieświadomi zagrożenia bo tlenek węgla to bardzo podstępny gaz - bez zapachu, bezbarwny, nie do wykrycia przez człowieka. Strażacy kolejny raz apelują do mieszkańców o montaż dwóch czujników w mieszkaniach: tlenku węgla oraz dymu. Przypominamy również, że tlenek węgla i dym to nie jest to samo!!!
17 października 2024 r. kazimierscy strażacy zostali zadysponowani do budynku mieszkalnego w Skalbmierzu (pow. kazimierski). Zespół Ratownictwa Medycznego pomagał tam dwóm osobom (kobiecie i dziecku ok. 12 lat) przytomnym z objawami zatrucia. Ratownicy medyczni posiadali na wyposażeniu karetki czujnik tlenku węgla, którym sprawdzili atmosferę. Urządzenie wskazało obecność bezbarwnego, bezwonnego silnie toksycznego gazu w budynku - CZADU! Strażacy zadysponowani przez ratowników medycznych potwierdzili zagrożenie. Obie poszkodowane osoby trafiły do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla.
Tym razem mieszkańcom się udało. Nie zostawiaj bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich przypadkowi... zamontuj czujnik tlenku węgla, jeżeli masz w domu urządzenia grzewcze na gaz, olej opałowy lub węgiel (drewno).
Od początku 2024 roku świętokrzyscy strażacy wyjeżdzali już 92 razy do potwierdzonych zdarzeń z czadem. Rannych zostało 18 osób w tym 5 dzieci, a 1 osoba straciła życie.
Przypominamy również, że do pożaru może dojść w każdym budynku mieszkalnym, niezależnie od rodzaju ogrzewania. Dlatego drugim urządzeniem, do którego montażu strażacy zachęcają jest czujnik dymu (pożaru). Zarówno pożar jak i tlenek węgla to zagrożenie występujące przez cały rok, nie tylko w sezonie grzewczym.
Opracowanie: st. kpt. Marcin Bajur KW PSP Kielce
Grafika: KG PSP