W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tlenek węgla niebezpieczny także latem

01.08.2024

Tlenek węgla mylnie utożsamiany jest z zagrożeniem występującym wyłącznie w sezonie zimowym! Tymczasem, jak pokazują statystyki, również podczas upalnych wakacyjnych dni strażacy otrzymują zgłoszenia o pojawieniu się w mieszkaniach tego bezbarwnego, bezwonnego i silnie toksycznego gazu. Od 1 czerwca do 1 sierpnia tego roku na terenie województwa świętokrzyskiego strażacy odnotowali 17 zdarzeń, w których potwierdzili obecność czadu, a 1 osoba wymagała hospitalizacji.

Grafika prewencyjna dot. czadu

Tlenek węgla – gaz nieposiadający zapachu ani barwy, silnie toksyczny 200-300 razy szybciej łączy się z hemoglobiną niż tlen. I właśnie zdolność wypierania tlenu z procesu oddychania stanowi kluczowe zagrożenie związane z czadem. Może powodować zawroty i bóle głowy, wymioty, zaburzenia równowagi i orientacji, utratę przytomności, a nawet śmierć.

Tlenek węgla nazywany czadem powstaje w wyniku niepełnego przebiegu reakcji spalania (utleniania). Szczególnie narażeni są mieszkańcy posiadający w swoich mieszkaniach piecyki gazowe z otwartą komorą spalania, wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wady tych urządzeń, a także brak dopływu świeżego powietrza do procesu spalania powodują powstawanie czadu. Ryzyko wystąpienia zagrożenia można zminimalizować dokonując corocznych przeglądów i konserwacji instalacji gazowej oraz przewodów kominowych w budynkach. Dopływ świeżego powietrza, czyli wietrzenie mieszkań również minimalizuje ryzyko powstania tlenku węgla.

W przypadku, gdy zaniedbamy obowiązki przeglądów wynikające z przepisów prawa budowlanego, jedyną metodą wykrycia zagrożenia spowodowanego czadem jest montaż czujników tlenku węgla w mieszkaniach.

31 lipca 2024 roku w Kielcach strażacy otrzymali zgłoszenie o wejściu w stan alarmu czujnika tlenku węgla w jednym z bloków. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zweryfikowali atmosferę przy użyciu strażackich mierników i potwierdzili zagrożenie. Na szczęście dwie osoby przebywające w mieszkaniu, w którym doszło do zdarzenia, nie odniosły żadnych obrażeń.

W sytuacji, gdy podejrzewamy emisję tlenku węgla w naszym mieszkaniu na skutek niepokojących objawów lub załączenia się alarmu czujnika tlenku węgla, należy otworzyć okna w mieszkaniu, powiadomić pozostałych mieszkańców i opuścić lokal. Należy również zaalarmować służby dzwoniąc pod numer 112. Po dopływie świeżego powietrza do pomieszczenia tlenek węgla łączy się z tlenem, co skutecznie go neutralizuje.

 

Opracowanie: st. kpt. Marcin Bajur KW PSP Kielce

Grafika: KG PSP

{"register":{"columns":[]}}