Tlenek węgla nadal groźny!
11.02.2021
W sezonie grzewczym strażacy odnotowują wzrost interwencji związany z emisją tlenku węgla – popularnie nazywanym „czadem” – w budynkach.
W sezonie grzewczym 2019-2020 (1 października do 31 marca) strażacy w województwie opolskim odnotowali 135 interwencji związanych z wystąpieniem tlenku węgla. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w powiecie brzeskim (33) a najmniej w powiatach głubczyckim i namysłowskim (po 2).
Wśród tych interwencji odnotowano 63 osoby poszkodowane w tym 19 dzieci. W opisywanym okresie czasu nie było ofiar śmiertelnych.
W sezonie grzewczym 2020-2021 (1 października do 10 lutego) na Opolszczyźnie odnotowano 100 interwencji związanych z wystąpieniem tlenku węgla. Najwięcej zdarzeń dotyczy powiatu nyskiego (22) a najmniej powiatu głubczyckiego (1).
W aktualnym sezonie grzewczym w wyniku podtrucia tlenkiem węgla poszkodowane zostały 32 osoby w tym 9 dzieci. Niestety, odnotowano dwie ofiary śmiertelne (powiat kędzierzyńsko-kozielski oraz powiat strzelecki).
Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:
- bezwonny,
- bezbarwny,
- pozbawiony smaku.
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:
- nieszczelności,
- braku konserwacji, w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
RADZIMY!
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
- Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
- Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
- Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
- W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.
W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
Państwowa Straż Pożarna rekomenduje zakup i montaż czujki tlenku węgla i czujki dymowej. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.
Więcej na temat tlenku węgla, zatruciach tym toksycznym gazem znajdą Państwo w materiałach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej pn. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej lub Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.