Tlenek węgla nadal niebezpieczny
22.12.2021
Czterdzieści pięć interwencji straży pożarnej na Opolszczyźnie odnotowano od 1 października do 22 grudnia 2021 roku do godziny 10:00, w których to stwierdzono w pomieszczeniach obecność tlenku węgla.
W przedmiotowych zdarzeniach poszkodowane zostały 23 osoby w tym 8 dzieci.
Najwięcej interwencji odnotowano w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i kluczborskim (7), nyskim, opolskim z miastem Opole (6) oraz krapkowickim i prudnickim (5).
W stosunku do roku poprzedniego 2020, w adekwatnym okresie czasu, odnotowano 5% wzrost zdarzeń z występującym tlenkiem węgla.
Przypominamy, że czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny oraz pozbawiony smaku. Ponadto czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Aby uniknąć zaczadzenia, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.
W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
Pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich. Zakupmy czujkę tlenku węgla lub podarujmy taki prezent swoim bliskim. Takie urządzenie ratuje życie i ostrzega domowników o występującym zagrożeniu w pomieszczeniu.
Opracowanie: asp. Łukasz Nowak oficer prasowy OKW PSP w Opolu oraz materiały Prewencji Społecznej PSP