W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

41 wielkopolskich strażaków powróciło z działań na terenach objętych powodzią

22.09.2024

uściski dłoni strażaków którzy wrócili z powodzi ze strażakami ich witającymi

41 strażaków ze 107, którzy zostali zadysponowani zostali w dniu 15 września 2024 roku, w ramach Kompanii Gaśniczej WIELKOPOLSKA włączonej jest w struktury Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego PSP, powróciło do jednostek macierzystych wraz z zadysponowanym sprzętem.

Do Komendy Powiatowe PSP w Czarnkowie zostali zadysponowani w ramach wsparcia Centralnego Odwodu Operacyjnego funkcjonariusze reprezentujący Pluton 1 typu A kompani gaśniczej Wielkopolska 2, który głównie stacjonował w miejscowości Głuchołazy oraz w okolicach Nysy. Działania strażaków z Czarnkowa polegały na dotarciu do najbardziej dotkniętych powodziom miejsc, udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, oczyszczeniem ulic poprzez usuwanie powalonych drzew, jednocześnie blokujących istotne przejazdy do określonych miejscowości oraz wypompowaniu wody z zalanych piwnic obiektów budowlanych, w tym z domów mieszkalnych. Także uczestniczyli w pracach dotyczących w pomocy odbudowy i wzmacnianiu wału w granicy potoku Starynka, chroniąc tym samym m.in. obiekt użyteczności publicznej - prace polegały na wypełnianiu worków z piaskiem oraz ich układaniu wzdłuż wału przeciwpowodziowego.

W sobotę do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży powrócił zadysponowany w niedzielę 15 września br. w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego zastęp GBA składający się z 5 chodzieskich strażaków.  Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży, przez 5 dni działali na terenie Nysy oraz Głuchołaz, przede wszystkim nieśli pomoc mieszkańcom w udrożnieniu mostu dojazdowego i dróg prowadzących do posesji, dzięki czemu służby ratunkowe mogły dotrzeć do najbardziej dotkniętych powodziom miejsc. Dalszym zadaniem było oczyszczenia ulic i odpompowanie wody z zalanych mieszkań oraz domów, dowozili wodę w zbiorniku samochodu strażackiego oraz zgrzewki wody pitnej dla poszkodowanych mieszkańców, gdzie powódź odcięła dostęp do bieżącej wody, a także wypełnianiali  worki z piaskiem oraz budowali nowy wał przeciwpowodziowy.

Jarocińscy funkcjonariusze na początku z żywiołem walczyli w Kłodzku i Nysie. Następnie w zależności od potrzeb oraz sytuacji byli dysponowani do innych miejscowości m.in.: Lądku Zdrój, Stronie Śląskie oraz Głuchołazy. Pluton z kompani specjalnej Centralnego Odwodu Operacyjnego z województwa wielkopolskiego wspierał działania na terenach zagrożonych, gdzie sytuacja była najtrudniejsza. Z jarocińskiej komendy zadysponowany został średni samochód ratowniczo – gaśniczy wraz z agregatem prądotwórczym.  Wraz z kolegami z innym powiatów naszego województwa, strażacy z Jarocina wpierali działania w województwie opolskim. Plutonu wyposażony w samochody gaśnicze z napędem terenowym  wraz z pompami szlamowymi, woderami, łopatami oraz innym sprzętem pomocniczym były głównie działania ratownicze oraz zabezpieczające przed powodzią.
Wraz z funkcjonariuszami jarocińskiej komendy wrócił kpt. Szymon Zieliński z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu.

Do Komendy Powiatowej PSP w Pile, powróciło 5 pilskich strażaków prowadzących działania ratownicze na południu Polski, do których doszło na skutek powodzi. Jednak nie wszyscy wrócili do domu, nadal w działaniach pozostaje trzech funkcjonariuszy komendy wraz z dwoma pojazdami, w tym z wielozadaniowym pojazdem, transporterem kołowym SHERP, którzy pomagają budować punkty pomocy humanitarnej w trudno dostępnych miejscach w miejscowości Stójków.

Również strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Obornikach powrócili do macierzystej jednostki z działań powodziowych z południa Polski., którzy prowadzili działania na terenach powodziowych w Głuchołazach i Stroniu.

Do bazy, wraz z pozostałymi kolegami, wrócili strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Strażacy zostali skierowani do regionów dotkniętych powodzią w powiecie Nyskim, aby pomóc w usuwaniu jej tragicznych skutków. Na miejscu korzystali z profesjonalnego sprzętu, w tym pomp szlamowych, woderów, i innego wyposażenia pomocniczego. Ich zadaniem było wypompowywanie wody z zalanych terenów, a także udrażnianie i zabezpieczanie dróg oraz udzielanie pomocy medycznej osobom poszkodowanym.

Także w Komendzie Powiatowej PSP w Złotowie powitano strażaków, którzy przez kilka dni walczyli z rwącą wodą. Złotowscy strażacy wspólnie z kolegami z innych jednostek prowadzili akcje ratownicze m.in. na terenie miejscowości Głuchołazy i Nysa, niosąc pomoc osobom poszkodowanym na skutek powodzi, która nawiedziła południowo-zachodnie tereny naszego kraju.

Do Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu powrócił zastęp GBA-Rt z agregatem prądotwórczym prowadzący działania przeciwpowodziowe w ramach kompanii gaśniczej Wielkopolska na terenie powiatu kłodzkiego. Działania polegały między innymi na zapewnieniu zasilania w energię elektryczną Szpitala Powiatowego w Kłodzku który został częściowo zalany przez przechodzącą przez miasto falę powodziową, zaś po przejściu fali powodziowej  przez teren miasta i gminy Stronie Śląskie, zostali przedysponowani w tamten rejon i ich najważniejszym zadaniem było zasilenie w energię elektryczną stacji uzdatniania wody w miejscowości Nowa Morawa zapewniającej zaopatrzenie w wodę miasta Stronie Śląskie. Ponadto podejmowali działania polegające na pomocy w usuwaniu skutków powodzi, przede wszystkim wypompowywanie wody z zalanych budynków, usuwanie powalonych drzew, zabezpieczenie zerwanych linii energetycznych oraz zmywanie naniesionego przez wodę szlamu.

Wszyscy strażacy pracowali ofiarnie przez kilka dni, często w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Dzięki ich zaangażowaniu i doświadczeniu udało się przywrócić względny porządek w zalanych obszarach, a także zapobiec dalszym szkodom.

Obecnie na terenie działań przeciwpowodziowych na południu Polski pracuje jeszcze prawie 70 strażaków wraz ze specjalistycznym sprzętem, którzy nadal zabezpieczają zagrożone budynki i wały przeciwpowodziowe oraz pomagają przy usuwaniu skutków powodzi, a także dostarczają potrzebne środki w miejsca trudno dostępne. 

Pomagają również druhowie OSP. 

W dniach od 17 września 2024 roku w pomoc dla powodzian zaangażowało się blisko 300 druhów z 79 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa wielkopolskiego (83 zastępy).  Jest to ogromne wsparcie dla wszsytkich,  którzy działają z żywiołem. 

Praca, jaką wszyscy wykonali i nadal wykonują, jest tylko wyczerpująca fizycznie, czasami ponad siły, ale także wymaga ogromnego zaangażowania psychicznego. Ich działaniom wszystkich strażaków i druhów są dowodem na to, że zawsze można na nich liczyć w najtrudniejszych momentach.

Kolegom, którzy powrócili z misji składamy ogromne podziękowania za profesjonalizm i oddanie w służbie ratowania ludzkiego życia i mienia, a tym, którzy nadal pokonują falę i pomagają tym najbardziej potrzebującym, życzymy dużo siły i wytrwałości.


Opracował na podstawie informacji z KM/KP PSP woj.wlkp. : bryg. Lucyna Rudzińska
Zdjęcia: KM PSP, KP PSP, OSP
Film: Zespół KP PSP w Złotowie

Wideo

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}