"BANKI TLENU" - PODSUMOWANIE
15.04.2021
W czterech wielkopolskich komendach Państwowej Straży Pożarnej od połowy listopada 2020 roku funkcjonują tzw. „Banki Tlenu” w których magazynowane są butle z tlenem medycznym. Butle te stanowią zapas tlenu medycznego na potrzeby szpitali do wykorzystania w walce z wirusem SARS-CoV-2.
Państwowa Straż Pożarna od samego początku pandemii podejmuje szereg działań wspierających walkę z epidemią. Działania te polegają m.in. na:
- zwiększeniu możliwości izb przyjęć szpitali poprzez rozstawienie i utrzymywanie w gotowości namiotów przed szpitalami,
- pomoc na granicach państwa w zakresie mierzenia temperatury osobom przekraczającym granice państwa,
- dystrybucja maseczek higienicznych oraz płynów dezynfekcyjnych do placówek oświatowych oraz Kościołów,
- dystrybucja ulotek związanych z Narodowym Programem Szczepień oraz transport osób niesamodzielnych na szczepienia,
- oddelegowanie ratowników medycznych do szpitali tymczasowych,
- tworzenie baz tlenowych w celu zabezpieczenia placówek medycznych.
„Banki tlenu” rozlokowane są na jednostce ratowniczo – gaśniczej nr 4 w Poznaniu oraz na jednostkach w Kaliszu, Lesznie i Czarnkowie.
Obecnie na terenie tych jednostek zmagazynowanych jest łącznie 152 butle o pojemności 50 litrów, 128 butli o pojemności 40 litrów oraz 53 butle o pojemności 10 litrów.
Są one transportowane przez strażaków do szpitali zgłaszających zapotrzebowanie na tlen medyczny za pośrednictwem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie będą wykorzystywane do ratowania zdrowia i życia pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
Dzięki całodobowej służbie strażaków Państwowej Straży Pożarnej możliwość zadysponowania tlenu medycznego występuje zawsze, o każdej porze dnia i nocy, a wyjazd następuje w bardzo krótkim czasie.
Opracował: na podstawie materiałów z KM/KP PSP - mł. bryg. Lucyna Rudzińska
Zdjęcia: archiwum KM/KP PSP woj. wlkp.