W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

04.10.2024

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

W czwartek 3.10.2024 o godzinie 12:00 w Warszawie odbył się briefing z udziałem komendanta głównego PSP inaugurujący kampanię edukacyjno-informacyjną  „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”.

Sezon grzewczy to okres pomiędzy 1 października a  31 marca. 

Interwencje związane  z emisją tlenku węgla, pożarów w kotłowniach lub innych pomieszczeniach, w których znajduje się urządzenie grzewcze są cały rok, gdyż wiele osób korzysta z urządzeń grzewczych 365 dni. Jednak w tych miesiącach zwiększa się ich ilość.

Od 1 stycznia do 2 października 2024 roku w całym kraju strażacy interweniowali 20409 razy w związku z pożarami w obiektach mieszkalnych, w których 1430 osób odniosło obrażenia, niestety osoby 173 straciły życie.

Od 1 stycznia do 2 października 2024 roku strażacy brali udział w 3237 interwencjach związanych z emisją tlenku węgla, w wyniku których 861 osób uległo podtruciu, niestety 26 osób straciło życie.

W tym roku, w Wielkopolsce do końca września odnotowano ponad 140 interwencji związanych z tlenkiem węgla. W wyniku zatrucia tlenkiem węgla śmierć poniosła 1 osoba, zaś 51 osób zostało rannych.

Do pożarów w budynkach mieszkalnych, przede wszystkim jedno i wielorodzinnych wielkopolscy strażacy jechali już ponad 1630 razy, w których ucierpiały 102 osoby, a 7 straciło życie.
 

Pamiętajmy! Nikt nie zadba o nasze bezpieczeństwo lepiej, niż my sami.

Kup czujkę, zainwestuj w Swoje bezpieczeństwo!

Nasze działania

15 października br. o godz. 14:00 w hali nr 5 na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska będziemy mówić nie tylko o ochronie środowiska ale również  o bezpieczeństwie związanym miedzy innymi z sezonem grzewczym. Powiemy czego nie należy robić w domu, szczególnie gdy korzystamy z urządzeń grzewczych,  na co zwrócić uwagę podczas zakupu czujki tlenku węgla lub dymu, gdzie instalować i jak reagować na sygnał czujki. Omówimy dolegliwości związane z przebywaniem w pomieszczeniu, w którym ulatnia się tlenek węgla.

Link do spotkania: [zobacz tutaj]

Starosta Poznański Jan Grabkowski oraz Komendant Miejski PSP w Poznaniu st. bryg. Jacek Michalak podpisali regulamin tegorocznej edycji programu edukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa pożarowego „Czujka tlenku węgla może uratować Twoje życie” – XIII edycja. Konkurs skierowany jest do mieszkańców Powiatu Poznańskiego. Co dwa tygodnie w Starostwie Powiatowym w Poznaniu komisja konkursowa przyzna nagrody (w postaci czujki tlenku węgla) 10 uczestnikom, którzy wcześniej prawidłowo wypełnią ankietę konkursową.

Zobacz więcej szczegółów - [zobacz tutaj]

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) w Poznaniu od wielu lat angażuje się w działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. W ciągu ostatnich 10 lat spółka przekazała ponad 2500 czujników czadu, które zostały zamontowane w mieszkaniach komunalnych. W tym roku program nadal jest kontynuowany, a najemcy mogą bezpłatnie odebrać urządzenia w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Matejki 57 oraz w pięciu terenowych punktach obsługi.

Zapraszamy na stronę ZKZL po więcej szczegółów tej akcji - [zobacz tutaj]

 

Nie tylko w Poznaniu i w powiecie poznańskim dbamy o Wasze bezpieczeństwo.

W wielu powiatach naszego województwa, wzorem lat ubiegłych, strażacy wraz z innymi służbami i instytucjami edukują i polecają zakup czujek, a często na takich spotkaniach można otrzymać lub wygrać to urządzenie zapewniające bezpieczeństwo .

Odbywają się również spotkania z zarządcami i przedstawicielami wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych, na których szeroko są omawiane  zagrożenia związane z emisją tlenku węgla oraz pożarami w budynkach mieszkalnych. 

Strażacy również apelują o porządek na ciągach komunikacyjnych, na klatkach schodowych, na strychach i w piwnicach, pozwoli to uniknąć powstawania zagrożeń, a w przypadku powstania pożaru – wszyscy się bezpiecznie będą mogli ewakuować.

 

Materiały

Przydatne informacje znjadziesz również na stronie Komendy Głównej PSP
Inauguracja kampanii PSP „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” i podpisanie porozumienia z Miastem Stołecznym Warszawa

Wideo

Zdjęcia (21)

{"register":{"columns":[]}}