W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

DOSTOSOWANIE KOMENDY DO NOWYCH ZASAD ORGANIZACJI RATOWNICTWA MEDYCZNEGO W KSRG

24.08.2022

1. Plecak ratownika medycznego na wyposażeniu pojazdu ratowniczo-gaśniczego, plecak znajduje się w skrytce wozu strażackiego wraz z innym sprzętem specjalistycznym

W nawiązaniu do obowiązujących „Zasad organizacji ratownictwa medycznego w KSRG”, które zmieniają wymagania sprzętowe do ratownictwa medycznego, używanego w jednostkach straży pożarnej, Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu uzupełniła wymagany sprzęt medyczny jakim jest w pełni wyposażony plecak ratownika medycznego. Zawiera on m.in. zestaw do intubacji, zestaw do kaniulacji żył, sprzęt do wykonania wkłucia doszpikowego, ampularium z lekami, jakie może podawać samodzielnie ratownik medyczny.

Plecak ten będzie wykorzystywany przez strażaków z tytułem zawodowym ratownika medycznego w celu zabezpieczania ćwiczeń oraz działań ratowniczo-gaśniczych o podwyższonym ryzyku.

Leki będące na wyposażeniu ww. plecaka ratownika medycznego zostały zakupione zgodnie z komunikatem Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 3 sierpnia 2022r.:

„ Wobec pojawiających się pytań dotyczących uprawnienia jednostek ochrony przeciwpożarowej do zaopatrywania się w produkty lecznicze w hurtowniach farmaceutycznych, Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje, że:

- jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym ochotnicze straże pożarne, włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, są uprawnione do nabywania w hurtowniach farmaceutycznych produktów leczniczych określonych w załącznikach 1-3 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie wykazu świadczeń zdrowotnych, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego w ramach zadań Policji, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej (§ 1 pkt 10 lit. c rozporządzenia MZ z 7 kwietnia 2022 r. w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych, dalej również jako: „rozporządzenie MZ z 7 kwietnia 2022 r.”)

- jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym ochotnicze straże pożarne, niewłączone do krajowego systemu ratowniczo gaśniczego są uprawnione do nabywania w hurtowniach farmaceutycznych tlenu medycznego (§ 1 pkt 12 rozporządzenia MZ z 7 kwietnia 2022 r.)

Stosownie do treści § 1 pkt 10 rozporządzenia MZ z 7 kwietnia 2022 r., podmiotami uprawnionymi do nabywania produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych są jednostki realizujące zadania, o których mowa w art. 11 ust. 3 pkt 2-7d ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (dalej również jako: „ustawa o PRM”). Przywołane przepisy określają kategorie podmiotów i jednostek, w których swoje zadania zawodowe wykonuje ratownik medyczny.

Zgodnie z pkt 7 przywołanej regulacji, takimi jednostkami są jednostki ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (w tym jednostki ochotniczej straży pożarnej), włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Warszawa, 03 sierpnia 2022 r. Ewa Krajewska Strona 2 z 2 Zgodnie natomiast z § 1 pkt 10 lit. c rozporządzenia MZ z 7 kwietnia 2022 r., produkty lecznicze, które mogą być nabywane przez takie jednostki, określają przepisy wydane na podstawie art. 11 ust. 12 ustawy o PRM, tj. rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie wykazu świadczeń zdrowotnych, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego w ramach zadań Policji, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej, określające nazwy 

międzynarodowe (substancje czynne) oraz postaci produktów leczniczych, które mogą być podawane przez ratownika medycznego wykonującego zawód w określonych w rozporządzeniu jednostkach.

Jednostki ochrony przeciwpożarowej, które są włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, mogą zatem nabywać w hurtowaniach farmaceutycznych produkty lecznicze zawierające substancje czynne określone w załącznikach do ww. rozporządzenia.

W odniesieniu do jednostek ochrony przeciwpożarowej, które nie są włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, zastosowanie znajduje przepis § 1 pkt 12 rozporządzenia MZ z 7 kwietnia 2022 r., zgodnie z którym podmiotem uprawnionym do nabywania w hurtowniach farmaceutycznych tlenu medycznego jest każdy podmiot, którego działalność wymaga posiadania lub wykorzystania tlenu medycznego.

Mając na względzie to, że zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, udział w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym ma charakter dobrowolny, jak również to, że wykonywanie zadań ratowniczych, w tym z wykorzystaniem tlenu medycznego, przez jednostki ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 tej ustawy, nie jest uzależnione od udziału takiej jednostki w tym systemie, każdą jednostkę ochrony przeciwpożarowej należy uznać za podmiot, którego działalność wymaga posiadania lub wykorzystania tlenu medycznego.

Każda jednostka ochrony przeciwpożarowej jest zatem podmiotem uprawnionym do nabycia w hurtowniach farmaceutycznych tlenu medycznego.”


Opracował: mł. kpt. Krzysztof Mizera, str. Jakub Wachowiak - Ośrodek Szkolenia KW PSP w Poznaniu
Zdjęcia: str. Jakub Wachowiak

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}