W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania powodziowe wielkopolskich strażaków - stan na 26 września

26.09.2024

Grafika przedstawia kolaż zdjęć z miejscowości, w których powódź spustoszyła infrastrukturę

We wtorek 24 września do wielkopolskiego garnizonu powróciły kolejne wydzielone zastępy strażaków z kompanii specjalnych Wielkopolska 3 i Wielkopolska 4, które w minionym tygodniu prowadziły działania w województwach: dolnośląskim, opolskim, lubuskim w związku z powodzią.

Wcześniej, w minioną sobotę (21 września) do Wielkopolski powrócili również strażacy z wydzielonych zastępów kompanii gaśniczych Wielkopolska 1 i Wielkopolska 2, które na wyposażeniu posiadały sprzęt dedykowany działaniom powodziowym, w tym m.in. pompy. Swoją pracę zakończyła również grupa dronowa. Łącznie do bazy powróciło ponad 100 strażaków i ponad 20 zastępów z terenu południowo-zachodniej części kraju.

Obecnie:

  • W działaniach powodziowych wciąż bierze udział 43 strażaków i 19 pojazdów pożarniczych.
  • W akcji wciąż mamy kontenery przeciwpowodziowe z zaporami, kontenery sanitarne, cysternę przeznaczoną do wody pitnej.
  • Ambulans strażacki czyli zastęp zabezpieczenia medycznego (Komenda Powiatowa PSP w Pleszewie) stacjonuje w miejscowości Głuchołazy (pow. nyski), jest przeznaczony do pomocy medycznej.
  • Zastępy wchodzące w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego (Komenda Miejska PSP w Poznaniu) – ich zadaniem jest przeprowadzanie w pierwszej kolejności dezynfekcji obiektów użyteczności publicznej (zrealizowano już m.in.: dezynfekcję budynku przedszkola, oczyszczanie pomieszczeń biblioteki publicznej oraz Centrom Edukacji i Kultury w Stroniu Śląskim).
  • Ratownicy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego (Komenda miejska PSP w Poznaniu) stacjonują w Zielonej Górze do wsparcia działań śmigłowca Black Hawk.
  • Samochód dowodzenia i łączności z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu zagospodarowany na rzecz pracy sztabów stacjonuje na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gryfinie (woj. zachodniopomorskie). 
  • Samochód dowodzenia i łączności z Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu zapewnia łączność na terenie działań w Zielonej Górze.
  • W miejscowości Lądek Zdrój w sztabie, którego zadaniem jest zarządzanie kryzysowe i praca w fazie reagowania/odbudowy na obszarze popowodziowym, od tygodnia służbę pełnią oficerowie PSP na czele z Zastępcą Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Tomaszem Grelakiem. Zastępca komendanta, po podmianie, dziś powraca do bazy.
  • W miejscowości Lądek Zdrój pracuje również zastęp strażaków z pojazdem specjalnym SHERP z Komendy Powiatowej PSP z Piły.

 

Należy zaznaczyć, że od 15 września do 26 września Ochotnicze Straże Pożarne włączyły się w udzielanie pomocy na terenach objętych powodzią, poza obszarem Wielkopolski, prowadząc działania ratownicze w południowo-zachodniej części kraju w ponad 70 zdarzeniach. W akcjach wzięło udział łącznie 106 pojazdów i ponad 450 strażaków ratowników OSP z wielkopolskich jednostek.

 


Opracowanie: mł. asp. Martin Halasz, Zespół prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
Zdjęcia: KW PSP Poznań, KM/KP PSP woj. wielkopolskiego

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}