W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jednostki PSP z woj. wielkopolskiego jadą wspierać działania przeciwpowodziowe na południu Polski

15.09.2024

Jednostki PSP z woj. wielkopolskiego jadą wspierać działania przeciwpowodziowe na południu Polski baner ze zdjęciami z powodzi

[21 września 2024 r. ]

W dniach od 17 września 2024 do 21 września 2024 r. w pomoc dla powodzian zaangażowało się 250 druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa wielkopolskiego (75 zastępów).

Dzisiaj (21 września br.) również działania na terenach powodziowych w Głuchołazach i Stroniu Śląskim zakończyła Kompania Specjalna Wielkopolska1 i 4, złożona ze strażaków z Jarocina, Złotowa, Piły, Chodzieży, Czarnkowa, Obornik, Poznania, Kalisza i Wrześni. Wszyscy wracają do jednostek macierzystych, na których z powitaniem czekają koledzy i kierownictwo. Strażacy następnie udadzą się do swoich rodzin, aby odpocząć po ciężkim tygodniu na południu Polski. Mimo zmęczenia są zadowoleni, bo udało się kolejny raz pomóc tym najbardziej potrzebującym.

Jednak jeszcze kilka zastępów pozostało na miejscu, między innymi cysterna z czystą wodą z Komendy Powiatowej PSP w Ostrowie Wielkopolskim , która od dzisiaj stacjonuje w Głuchołazach, zespół dronowy z KW PSP w Poznaniu, a także Kompania Specjalna Wielkopolska 3 złożona z 9 pojazdów oraz 39 strażaków. Kompania będzie kontynuowała działania w miejscowości Wietszyce (pow. głogowski), a ich zadanie to przedw wszystkim umacnianie wałów przeciwpowodziowych. 

Część sprzętu z ratownikami (kontenery przeciwpowodziowe z zaporami) z Leszna i Konina zostały przegrupowane do Komendy Powiatowej PSP w Nowej Soli (woj, lubuskie), gdzie poziom Odry nadal rośnie i trwa w tamtym rejonie umacnianie wałów.

[20 września 2024 r.]

Ponad 20 ratowników z wielkopolski, pracujących dotychczas w Oławie, zostało skierowanych do działań w okolicach miejscowości Stary Górnik, celem wzmacniania i uszczelniania wałów. Prawie 40 wielkopolskich strażaków nadal prowadzi działania w Głuchołazach, jednej z najbardziej dotkniętych powodzią miejscowości, a specjalistyczny, transporter kołowy przystosowany do poruszania się trudno dostępnym terenie - SHERP wraz z ratownikami, pomaga w terenie w Lądku Zdroju, rozwożąc artykuły spożywcze i potrzebne rzeczy osobom poszkodowanym, do których jest bardzo utrudniony dojazd.

Przed południem do miejscowości Głuchołazy, specjalnym samochodem ratownictwa medycznego (karetka),  wyjechało trzech pleszewskich strażaków-ratowników medycznych. Będą wspierać działania medyczne na terenach gdzie najbardziej teraz potrzebna jest taka pomoc. 

Wczoraj, w imieniu Wojewody Wielkopolskiego wpłynęła prośba o pomoc w transporcie europalet z workami z magazynu w miejscowości Borki (pow. słupecki). Nastąpiła natychmiastowa mobilizacja i samochody oraz kontenery kwatermistrzowskie i przyczepy z Komendy Powiatowej PSP w Słupcy, Szamotułąch oraz z Komendy Miejskiej PSP w Koninie, już przed północą wyruszyły z  transportem 35 europalet (1 paleta waży około 0,5 tony) do miejscowości Legnica ( woj. dolnośląskie). 

Ponadto, do późnych godzin nocnych zespół dronowy z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu brał udział w streamingu dla Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa transmitując sytuację powodziową w Oławie.

[19 września 2024 r.]

W godzinach wieczornych Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu otrzymało dyspozycję wyjazdu wielozadaniowego ciągnika rolniczego Zetor oraz dwóch strażaków, który stacjonuje w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej we Wrześni. Traktor będzie wspierał działania w miejscowości Lądek Zdrój.

Strażcy z Wielkopolski (Jarocin, Kalisz) przy wsparciu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych cały czas wypompowują wodę z piwnic w Stroniu Śląskim oraz zabezpieczają miasto i okoliczne miejscowości. Posiadany przez nich sprzęt (agregaty) zasila stację paliw oraz stację uzdatniania wody.

W godzinach nocnych do miejscowości Lądek Zdrój udał się Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PS Pst. bryg. Tomasz Grelak.  Do samego rana Kompania Specjalna Wielkopolska 3 działała na wałach w okolicach miejscowości Zakrzów. St. bryg. Grelak na miejscu zarządza sztabem Zarządzania Kryzysowego Burmistrza Miasta i Gminy Lądek Zdrój, a jednocześnie wspiera nadbryg. Michała Kamienieckiego, Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. który decyzją Premiera przejął Jego kompetencje. 

Wielkopolscy strażacy nie zwalniają tempa. Już od wczesnych godzin porannych działa zespół dronowy z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu oraz z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 w Poznaniu, który rozpoczął działania w miejscowości Brzeg , przekazując Krajowemu Centrum Koordynacji Ratownictwa oraz do sztabu w komendzie straży pożarnej w Brzegu  obraz z sytuacji powodziowej w tamtym rejonie.  

[18 września 2024 r.]

Na południu Polski, z naszego województwa, działa już ponad 100 strażaków i ponad 15 zastępów, a kolejni są w pełnej gotowości, aby pomóc potrzebującym i wspierać działania ratownicze. Strażacy umacniaja wały, pompują wodę z zalanych pomieszczeń,  pomagają osobom poszkodowanym w ewakuacji, a także dotarczają artykuły spożywcze i wodę oraz najbardziej potrzebne rzeczy. 

Nie zapominamy  o zabezpieczeniu naszego wojwództwa, gdzie w każdej jednostce ratowniczo-gaśncizej pełnią służbę strażacy i prowadzą interwencje na terenach swoich powiatów, jak zawasze przy współpracy z druhami-ochotnikami. 

Na prośbę Wojewody Wielkopolskiego organizowany jest przez JRG w Słupcy transport osuszaczy z magazynu materiałwoeog wojewody. Sprzęt będzie przewieziony do miejscowości Luboszyce, powiat Łubniany.

Wczoraj, po godz. 22.00 na polecenie Komendy Głównej PSP do Wrocławia udały się kontenery przeciwpowodziowe z zaporami z Konina i Leszna wraz z 4 ratownikami. Do Komendy Powiatowej PSP w Brzegu został zadysponowany kontener kwaterunkowy i sanitarny z JRG nr 8 W Bolechowie, celem organizacji obozowiska.

We wtorek strażaków oraz samochód dowodzenia i łączności z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu odwiedziło trzech Ministrów: 

  • Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji;
  • Minister Obrony Narodowej;
  • Minister Infrastruktury.

Ratownicy z Poznania wraz z zespołem dronowym przekazywali obraz z siemiu kamer znajdujących się na dronach. Działania będą kontynuowane również dzisiaj. 

[17 września 2024 r.]

Do Leszna udał się również Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Tomasz Wiśniewski wraz z Naczelnikiem Wydziału Planowania Operacyjnego bryg. Pawłem Klechą. Po odprawie strażacy wyruszyli na południe Polski.

Na polecenie Komendy Głównej PSP do punktu koncentracji sił i środków, który znajduje się na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lesznie, udaje się kolejny sprzęt do walki z żywiołem (przyczepy, łodzie, sprzęt techniczny i Quad Polaris -pojazd wielozadaniowy  oraz 38 ratowników z Komendy  Miejskiej PSP w Lesznie, Koninie i Kaliszu oraz z Komend Powiatowych PSP w Kępnie, Pleszewie, Gostyniu, Grodzisku, Wolsztynie i Ostrzeszowie. Wszystkie zadysponowane jednostki będą kierować się z Leszna do województwa dolnośląskiego na teren Komendy Powiatowej PSP w Głogowie.

17 września br. zgodnie z dyspozycjami Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa do działań na przeciwpowodziowych wyjechały nastepujące siły i środki z woj. wielkopolskiego:

  • do punktu koncentracji w KM PSP we Wrocławiu - zespół dronowy wraz z 3 strażakami z KW PSP w Poznaniu ;
  • do KP PSP w Kłodzku - ciężki samochód gaśniczy wraz z transporter kołowym przystosowanym do poruszania się trudno dostępnym terenie (SHERP) i 3 ratownikami z KP PSP w Pile.

[15 września 2024 r. - aktualizacja]

Po godz. 19.00 z Poznania wyjechał zastęp (dwóch strażaków) z agregatem prądotwórczym o mocy 200 kW do Kamiennej Góry (zbiornik Bukówka).


Dzisiaj został zadysponowany pluton z kompani specjalnej Centralnego Odwodu Operacyjnego z województwa wielkopolskiego do Komendy Powiatowej PSP w Kłodzku (woj. dolnośląskie), celem wsparcia działań na terenach zagrożonych, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza.

Z trzech  jednostek organizacyjnych (Kalisza, Jarocina, Wrześni) PSP wyjechało 6 strażaków oraz  trzy agregaty prądotwórcze o mocy 90kW, 50 kW i 64kW.

Ponadto działania w województwie opolskim wpierać będzie siedem pojazdów wraz z 33 strażakami z siedmiu jednostek organizacyjnych PSP: Piły, Złotowa, Chodzieży, Obornik, Jarocina, Czarnkowa i JRG 3 z Poznania.  Jest to uniwersalny pluton samochodów gaśniczych z napędem terenowym  wraz z pompami szlamowymi, woderami, łopatami oraz innym sprzętem pomocniczym.  Pluton po odprawie o godz. 14.00 na JRG nr 7 w Poznaniu wyruszył  w  kierunku miejscowości Nysa.


Opracował: bryg. Lucyna Rudzińska, KW PSP Poznań
Zdjęcia:  KM /KP PSP woj. wielkopolskiego

Wideo

Zdjęcia (33)

{"register":{"columns":[]}}