W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz pierwszego nadbrygadiera - zastępcy komendanta głównego PSP

14.11.2024

Minister składa gratulacje byłemu zastępcy komendanta głównego PSP.

W czwartkowe popołudnie, 14 listopada 2024 roku, Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu gościła w swoich murach nietuzinkową postać polskiego pożarnictwa - nadbryg. w st. spocz. Macieja Schroedera, pierwszego nadbrygadiera, który jako zastępca komendanta głównego PSP otrzymał awans generalski (wcześniej ten stopień przysługiwał tylko Komendantowi Głównemu PSP).

Z okazji jubileuszu 30-lecia mianowania na stopień generalski, gratulacje i pozdrowienia przekazał podsekretarz stanu MSWiA Wiesław Leśniakiewicz w obecności wielkopolskiego kierownictwa Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawicieli Klubu Generałów PSP.

 

 

Życiorys nadbrygadiera w st. spocz. Macieja Schroedera

W 1970 r. jako prymus rocznika Szkoły Oficerów Pożarnictwa promowany został na pierwszy stopień oficerski. Z dwiema gwiazdkami na pagonie zameldował się u poznańskiego komendanta. Potem już zaocznie podnosił kwalifikacje w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie i w warszawskiej Akademii Spraw Wewnętrznych, gdzie zdobył dyplom inżyniera w 1977 r., a na Wydziale Administracji w 1981 r. – dyplom magistra. W lipcu 1989 r. minister spraw wewnętrznych podpisał dyplom stwierdzający, że Maciej Schroeder uzyskał I stopień specjalizacji zawodowej inżyniera w dziedzinie pożarnictwa – jako pierwszy w kraju i jedyny reprezentant terenowej ochrony przeciwpożarowej.

Swoją drogę zawodową rozpoczął w 1969 roku w Komendzie Straży Pożarnych w Poznaniu, jako praktykant, oficer ds. szkolenia, kierownik Służby Szkolenia, komendant Ośrodka Szkolenia Pożarniczego, kierownik Służby WSK i Służby Operacyjnej, od 1983 r. zastępca komendanta wojewódzkiego w Poznaniu. 15 czerwca 1992 r. otrzymał powołanie na stanowisko zastępcy komendanta głównego PSP nadzorującego działalność operacyjną.

Jako pierwszy polski oficer prowadził w 1991 r. zajęcia w niemieckim Instytucie GSF. Za granicą zdobywał także wiedzę niezbędną do realizacji nowych zadań ratowniczych, zwłaszcza w zakresie ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Organizował międzynarodowe i krajowe konferencje i sympozja.

Dwukrotnie odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę w Obronie Życia i Mienia.

W październiku 1992 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

11 listopada 1994 r., na wniosek Komendanta Głównego PSP nadbryg. Feliksa Deli, prezydent RP Lech Wałęsa nadał st. bryg. Maciejowi Schroederowi nominację na stopień nadbrygadiera. Był to pierwszy w historii polskiego pożarnictwa stopień generalski nadany zastępcy Komendanta Głównego PSP.

Współtwórca struktur Państwowej Straży Pożarnej i krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Autor ponad trzystu artykułów, referatów i fachowych opracowań. Laureat tytułu Autor Roku 1983 przyznanego przez „Przegląd Pożarniczy”. Przewodniczył Radzie Programowej PP, współtworzył kwartalnik „Ratownictwo Polskie”. Był komendantem międzynarodowych zawodów sportowo-pożarniczych, organizatorem w woj. poznańskim zabezpieczenia dwóch wizyt papieża Jana Pawła II, jednym z dowódców akcji podczas największego w Europie pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej.

Przygotowano na podstawie: monografii członków Klubu Generałów Państwowej Straży Pożarnej RP https://kgpsprp.pl/monografie-czlonkow-klubu/.

 


Opracowanie i zdjęcia: mł. asp. Martin Halasz, Zespół prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}