W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejna sala edukacyjna „Ognik” w Wielkopolsce już otwarta

30.01.2024

w zadymionej sali edukacyjnej komendant powiatowy przemawia do grupy ludzi

We wtorek, 30 stycznia, w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie została otwarta już 14 sala edukacyjna „Ognik”.  W uroczystości w imieniu Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego  PSP udział wzięła bryg. Lucyna Rudzińska, wojewódzki koordynator ds. prewencji społecznej.

Spotkanie rozpoczęło się wizytą zaproszonych gości na nowej sali edukacyjnej „Ognik”, po której oprowadzał wszystkich Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie bryg. Roland Egiert w asyście sekc. Katarzyny Kaganek – koordynatorki projektu. Odwiedzający salkę goście mogli zobaczyć znajdujące się na niej wyposażenie i sprzęt, a także wziąć udział w części przygotowanych tam zajęć.
Sala Edukacyjna „Orlik” Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie wyposażona została w sprzęt audiowizualny, multimedialny i komputerowy służący do przeprowadzania ćwiczeń i symulacji związanych z zagrożeniami pożarowymi, chemicznymi i ekologicznymi w domu.
Głównym jej celem jest wyedukowanie jak największej ilości dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, młodzieży oraz osób dorosłych.
Sala wykorzystywana będzie również podczas szkoleń i warsztatów dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu pleszewskiego.

Można na niej poznać:

  • Zagrożenia jakie niesie ze sobą korzystanie z kąpielisk oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na akwenach.
  • Zagrożenia na lodzie.
  • Zagrożenia pożarowe w lesie.
  • Zagrożenia pożarowe w pomieszczeniu kuchennym.
  • Segregację śmieci i zasady ekologii.
  • Umiejętność posługiwania się numerami alarmowymi.
  • Zagrożenia w pomieszczeniu łazienki (zasada działania piecyka gazowego, potencjalne źródła tlenku węgla, zasada działania czujki tlenku węgla).
  • Zasady pierwszej pomocy – użycie treningowego fantomu i defibrylatora automatycznego.

W salce zainstalowane są między innymi:

  • wóz strażacki
  • pufy do siedzenia, które będą pełniły formę różnych układanek
  • tablica magnetyczna na której umieszczone będą obrazki z zachowaniem stwarzającym zagrożenie, a zadaniem dzieci będzie odnaleźć magnez z poprawnym zachowaniem i zasłonięcie złego na tablicy.

Podczas zadymienia sali dymem teatralnym i ewakuacji, przy drzwiach wyjściowych- ewakuacyjnych zostały zamontowane na odpowiedniej wysokości czujki, które będą informować czy wszystkie dzieci ewakuują się w odpowiedni sposób.

W Wielkopolsce funkcjonują sale edukacyjne w 14 powiatach, do których serdecznie zapraszamy. Jest to doskonała okazja, aby zwiedzić jednostki ratowniczo-gaśnicze, zapoznać się ze sprzętem strażackim i pojazdami, a także nauczyć się podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas dobrej zabawy w niespotykanym otoczeniu stworzonym w salkach przez strażaków.

Link do wykazu salek edukacyjnych -> [tutaj]


Opracował: na podstawie informacji z KP PSP Pleszew, bryg. Lucyna Rudzińska, KW PSP Poznań
Zdjęcia: st. asp. Mariusz Glapa, ogn. Mateusz Grabarek - KP PSP Pleszew

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}