Konferencja prezentująca efekty realizacji zakupu sprzętu dla PSP w ramach projektów współfinansowanych z funduszy UE
14.09.2023
13 września 2023 r. na terenie stadionu PGE Narodowy w Warszawie odbyła się konferencja prezentująca efekty realizacji zakupu sprzętu dla Państwowej Straży Pożarnej, w ramach dwóch projektów współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej tj.:
- „Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I”
- „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”.
Konferencję otworzył Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Krzysztof Hejduk, który w dalszej części spotkania zaprezentował informacje o realizacji projektów. W spotkaniu udział wziął Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Robert Natunewicz oraz przedstawiciele Wydziału Organizacji i Nadzoru Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu.
Wydarzeniu towarzyszyły pokazy działań ratowniczych PSP oraz prezentacja zakupionego sprzętu, w tym: m.in. mobilnego laboratorium dla grup ratownictwa chemiczno-ekologicznego (chemia, radiacja, biologia), samochodu do dekontaminacji przy zagrożeniach CBRNE, podnośnika hydraulicznego o wysokości ratowniczej min. 68 m, ciężkiego samochodu ratownictwa technicznego do usuwania skutków kolizji drogowych, ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego ze zwiększonym potencjałem ratownictwa kolejowego, pojazdu wielofunkcyjnego typu UTV oraz zestawu hydraulicznych narzędzi ratowniczych o zwiększonym potencjale do ratownictwa kolejowego.
- Projekt „Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I” realizowany jest w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (PO IiŚ), oś priorytetowa V Rozwój transportu kolejowego w Polsce.
Wartość projektu to 328 249 969,20 PLN, z czego wkład Funduszu Spójności wynosi 277 162 499,65 PLN, a wkład Budżetu Państwa to 51 087 469,55 PLN.
Przedmiotem projektu jest doposażenie jednostek służb ratowniczych (ratownictwo techniczne) w pojazdy i specjalistyczny sprzęt techniczny np. samochody ratownictwa technicznego, samochody specjalne z żurawiem, samochody ratownicze do działań na szlakach kolejowych, trenażery do prowadzenia akcji ratowniczych podczas katastrof kolejowych.
10 lutego 2016 r. projekt został umieszczony w Wykazie projektów zidentyfikowanych przez właściwą instytucję w ramach trybu pozakonkursowego PO IiŚ pod nr 5.2-8.
- Projekt „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV” realizowany jest w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (PO IiŚ) oś priorytetowa III Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego. Wartość projektu to 323 119 809, 87 PLN, z czego wkład Funduszu Spójności wynosi 274 624 213,38 PLN, a wkład z Budżetu Państwa to 48 495 596,49 PLN. Przedmiotem projektu są zakupy sprzętu dla służb drogowego ratownictwa technicznego, w tym pojazdów z niezbędnym specjalistycznym wyposażeniem (ratownictwo), np. samochody ratowniczo-gaśnicze ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego, samochody specjalne i specjalistyczny sprzęt do ratownictwa drogowego, samochody i sprzęt do organizacji i wsparcia działań na drogach rozlokowane w jednostkach ratowniczo-gaśniczych PSP na terenie całego kraju stanowiących zabezpieczenie drogowych szlaków komunikacyjnych. 31 maja 2016 r. projekt został umieszczony w Wykazie projektów zidentyfikowanych przez właściwą instytucję w ramach trybu pozakonkursowego PO IiŚ pod nr 3.1-55.
Niniejsza konferencja współfinansowana była przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
W wydarzeniu udział wzieła kadra PSP, przedstawiciele: Komisji Europejskiej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Finansów oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych a także licznie przybyłej na teren PGE Narodowy społeczności.
Opracowanie: Wydział Organizacji Nadzoru KW PSP w Poznaniu, na podstawie informacji Wydziału Prasowego KG PSP
Zdjęcia: bryg. Karol Kierzkowski, kpt. Tomasz Banaczkowski