W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kontrola sytuacji hydrologicznej w wielkopolskich powiatach

20.09.2024

spotkanie na terenach zalewowych służb i instytucji,

W związku z sytuacją powodziową 19 września br. st. bryg. Tomasz Wiśniewski, zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej wraz z przedstawicielką wojewody wielkopolskiej, z kierownictwem Komend Miejskich i Powiatowych PSP oraz przedstawicielami Urzędów Miejsko – Gminnych,  przeprowadził rekonesans sytuacji hydrologicznej w czterech powiatach na terenie województwa wielkopolskiego: kaliskim, krotoszyńskim, ostrowskim i rawickim.

Głównym tematem wizyt była ocena sytuacji hydrologicznej w powiatach, w których niektóre rzeki przekroczyły stany alarmowe lub stan wody jest bardzo wysoki.

  • Mimo wysokiego stanu wód w powiecie kaliskim, sytuacja hydrologiczna jest stabilna i nie stwarza zagrożenia, a obecnie poziom wód ma tendencję spadkową. Rzeki Prosna, Piwonia, (dopływ Prosny), Swędrnia oraz zbiornik Szałe, który ma jeszcze możliwość przyjęcia wody, są stabilne i nie stanowią zagrożenia.
     
  • Po intensywnych opadach 15 września br. w powiecie krotoszyński nadal obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia i utrzymuje się wysoki poziom wody, jednak ma on tendencję opadającą. W związku z tym sytuacja hydrologiczna jest monitorowana na bieżąco przez Grupę Operacyjną pod dowództwem zastępcy komendanta powiatowego PSP w Krotoszynie. Nadzorem objęte są rzeki: Orla, Rdęsa oraz Czarna Woda, a także cieki wodne i tereny zalewowe na terenie gmin: Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Kobylin, Zduny oraz miasta Sulmierzyce. Po przejściu przez region w niedzielę (15.09.2024) silnych ulew doszło do licznych podtopień, a odprowadzana woda opadowa do rzeki Orla spowodowała jej nagły wzrost, ale nie doprowadziło to do zalania żadnego gospodarstwa. W kolejnych dniach sytuacja się stabilizowała i zaobserwowano stopniowy spadek poziomu wody.    
     
  • Odolanów, to miejscowość położona w powiecie ostrowskim, w której nurty rzeki Barycz oraz Kuroch przekroczyły stany alarmowe. W tym regionie już od zeszłego tygodnia przygotowywano się na dużą ilość spływającej wody i sytuacja była cały czas pod kontrolą. Działania straży pożarnej skupiały się przede wszystkim przy ulicy Bartosza i polegały na podwyższeniu grobli, w celu zabezpieczenia domostw przed ewentualnym zalaniem.   Na bieżąco miejsce jest monitorowane i w przypadku przecieków natychmiast zabezpieczane.  Rzeka Barycz w Odolanowie przy ul. Słonecznej rozlana jest na okolicznych polach i ma  tendencję powolnego spadku, ale mocno są namoknięte wały, zaś w okolicy rozlewisk dochodzi do odchylania się słupów energetycznych.  Sytuacja jest stabilna i po analizie zastanej sytuacji podjęto decyzję o utrzymaniu obecnego stanu zabezpieczenia rzek oraz przyległych budynków wraz z dalszym monitorowaniem poziomu wody, który prowadzą funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Ostrowie Wielkopolskim wraz z druhami z OSP w Odolanowie.
     
  • W powiecie rawickim sprawdzono sytuację na rzekach przepływających przez miasto i gminę Jutrosin (Orla, Radęca i Borownica), tereny położone w ich sąsiedztwie, a także zbiornik retencyjny.  W wyniku gwałtownych i długotrwałych opadów deszczu zostały podtopione łąki, pola oraz drogi dojazdowe do pól. Podtopione zostały między innymi uprawy kukurydzy, plantacje warzyw (głównie pomidorów) i pola produkcyjne przedsiębiorstwa hodowlano-nasiennego (uprawy roślin ozdobnych).  W miejscowości Pawłowo woda otoczyła pryzmy z paszą dla zwierząt na jednym z gospodarstw. W korytach zarówno Orli jak i w Radęcy zauważalne jest stopniowe obniżanie się poziomu lustra wody. Woda  wraca z pól do koryta rzek. Na rzece Borownica, na której niestety nie ma wskaźnika  stanu wody, nadal utrzymuje się wysoki stan wody, a rzeka wystąpiła z koryta i zalewa łąki oraz grunty orne oraz pola przedsiębiorstwa. Sytuacja przez cały czas jest monitorowana przez strażaków i przedstawiciela gminnego centrum zarządzania kryzysowego, a obecnie nie występuje zagrożenie dla mieszkańców i zabudowań oraz nie zachodzi potrzeba interwencji służb.

Obecnie sytuacja hydrologiczna w Wielkopolsce jest dobra, jednak należy się przygotować na każdą ewentualność. W przypadku wystąpienia zagrożenia prosimy mieszkańców o współpracę i zrozumienie, przede wszystkim podczas prowadzonej ewakuacji. 

Zdjęcia (21)

{"register":{"columns":[]}}