MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PSA RATOWNICZEGO
26.04.2021
Ostatnia niedziela kwietnia każdego roku to Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Od chwili jego ustanowienia, czyli od 2008 r. dzień ten celebrowany jest przez strażaków – ratowników i ich najbliższych czworonożnych partnerów. Jest to doskonała okazja do podkreślenia niezmiernie ważnej roli jaką pełnią te zwierzęta w poszukiwaniu zaginionych osób na rozległych terenach czy też w katastrofach budowlanych.
Należy podkreślić, że psy realizują zwykle swoje działania w ekstremalnych warunkach i zawsze na pierwszej linii frontu specjalistycznych grup poszukiwawczo–ratowniczych. Pomimo postępu technicznego i wykorzystania w działaniach coraz nowszych urządzeń technicznych, nos psa ratownika pozostaje nadal niezastąpiony. Bez psa, możliwości w działaniach grup poszukiwawczo–ratowniczych są ograniczone chociażby z uwagi na fakt, że użycie geofonu nie potwierdzi obecności osoby pod gruzowiskiem gdy jest ona nieprzytomna i nie reaguje, natomiast użycie sprzętu wizyjnego i termolokacyjnego nie zawsze jest możliwe i skuteczne.
Działania prowadzone z wykorzystaniem psów przebiegają dużo szybciej i sprawniej, dlatego też jak powiedział w marcu br. komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak „Psy w PSP i OSP pełnią bardzo ważną rolę - ratowania życia ludzkiego w katastrofach budowlanych. Są również naszymi ambasadorami, ponieważ wyjeżdżają na misje zagraniczne by pomagać w działaniach ratowniczo – poszukiwawczych”
Polska ciężka grupa poszukiwawczo–ratownicza HUSAR (Heavy Urban Search And Rescue, USAR Poland – Urban Search And Rescue), wysyłana była do działań ratowniczych w najdalsze zakątki świata m.in. po trzęsieniach ziemi w Haiti, Nepalu , po eksplozji w Bejrucie i za każdym razem działała „ramię w ramię” z psami ratownikami.
W chwili obecnej, czynną służbę w szeregach PSP pełni 27 psów, 14 z nich to psy o specjalności poszukiwawczej terenowej, których zadaniem jest odnajdywanie osób zaginionych w lasach lub innych rozległych terenach, natomiast 13 psów posiada specjalność gruzowiskową wykorzystywaną do poszukiwań osób w katastrofach budowlanych, naturalnych czy też po zamachach terrorystycznych.
W tegorocznym, Międzynarodowym Dniu Psa Ratowniczego psy i ich opiekunowie mają szczególny powód do radości, bowiem 21 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy kompleksowo regulującej status zwierząt w formacjach podległych resortowi MSWiA. Jest to pierwszy w historii akt prawny , który reguluje systemowo rozwiązania dla zwierząt w „mundurach” od momentu ich doboru do służby a także po „przejściu na emeryturę”.
Wszystkim psom ratowniczym w dniu ich święta oraz ich przewodnikom życzymy więc zdrowia
i powodzenia w ratowaniu ludzkich istnień, wiele siły i wytrwałości w zdobywaniu nowych umiejętności oraz certyfikatów kwalifikacyjnych.
Opracowanie: Zespół prasowy KG PSP
Zdjęcia: sekc. Dariusz Parol, KM PSP w Warszawie