W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NASZE POWSTANIE WielkoPOLSKIE

27.12.2021

27 grudnia 1918 roku - w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które trwało 52 dni.

Uroczystości powstania wielkopolskiego

Dzięki temu zrywowi Wielkopolska stała się w roku następnym częścią odradzającego się państwa polskiego. Przyniosła II RP swój potencjał gospodarczy i społeczny, wzmocniła ją siłą bojową armii wielkopolskiej i przywróciła ojczyźnie piastowskie korzenie. Stało się tak dzięki ogromnej mobilizacji wszystkich Wielkopolan, którzy w krótkim czasie potrafili sformować i wyposażyć 100 tys. armię zdolną przeciwstawić się zaborcy.

NASZE Powstanie WielkoPOLSKIE – pod takim hasłem przebiegały w tym roku obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.  Z uwagi na pandemię uroczystości centralne miały charakter symboliczny i odbyły się przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Tradycyjnie o godzinie 16.40 - w historyczną godzinę wybuchu walk – w całym mieście zabrzmiały syreny. Na minutę zatrzymały się tramwaje i autobusy. Uczestnicy odśpiewali hymn, podniesiono flagę państwową i złożono wiązanki. 

W uroczystościach uczestniczył Andrzej Duda, prezydent RP, który w swoim przemówieniu podziękował za zaproszenie na ten pierwszy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ustanowiony specjalną ustawą, której pomysł powstał na tej ziemi, jako oddolna  inicjatywa społeczna.

Warto przypomnieć, że pomysłodawcami ustanowienia 27 grudnia dniem święta państwowego byli: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Wielkopolskich strażaków w uroczystości reprezentowali nadbryg. Dariusz Matczak, wielkopolski komendant wojewódzki PSP oraz st. bryg. Jacek Michalak, komendant miejski PSP w Poznaniu.

Opracowano na podstawie informacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Urzędu Miasta Poznania
Zdjęcia: Wielkopolski Urząd Marszałkowski, Lidia Dudziak    

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}