Odprawa służbowa pionu kontrolno-rozpoznawczego woj. wielkopolskiego
23.06.2023
W dniu 21 czerwca 2023 r. w m. Biała Panieńska, odbyła się narada szkoleniowa zorganizowana dla funkcjonariuszy pionu kontrolno-rozpoznawczego z woj. wielkopolskiego.
W naradzie udział wziął Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Jarosław Zamelczyk, który wraz z Naczelnikiem Wydziału przeciwdziałania zagrożeniom bryg. Danielem Kuchowiczem, dokonał oficjalnego rozpoczęcia narady. Z-ca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na aspekt efektywności działań w obszarze kontrolno-rozpoznawczym. W naradzie uczestniczył również Komendant Miejski PSP w Koninie st. bryg. Maciej Pilarski- będący gospodarzem spotkania.
Spotkanie rozpoczęło się złożeniem meldunku Zastępcy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP przez Zastępcę Naczelnika Wydziału przeciwdziałania zagrożeniom mł. bryg. Macieja Węckowskiego.
Celem głównym narady było omówienie zagadnień kluczowych z punktu widzenia realizacji zadań związanych z działaniami nadzorczo-egzekucyjnymi, w zakresie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych, a także wymiana wiedzy i doświadczeń w merytorycznym obszarze.
W pierwszej części narady omówiono tematykę związaną z właściwą ewidencją, przechowywaniem oraz archiwizacją (ochroną przed utratą) dokumentacji archiwalnej oraz niearchiwalnej, którą zaprezentowała Pani Weronika Adamczak, Inspektor w Wydziale organizacji i nadzoru Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. W tej części szkolenia omówiono również kwestię sporządzania zestawień wyników czynności kontrolno-rozpoznawczych, a także terminy i formę przesyłania sprawozdań. Przedmiotowy temat został omówiony przez mł. kpt. Żanetę Pasławską.
W dalszej części szkolenia omówiono zakres wymaganych kierunków działalności kontrolno-rozpoznawczej na rok 2023/2024 r., w odniesieniu do wskazanych obiektów (wytypowanych na podstawie zaistniałych w ostatnim czasie zdarzeń pożarowych oraz zmian legislacyjnych).
W celu podniesienia wiedzy merytorycznej funkcjonariuszy pionu kontrolno-rozpoznawczego, związanej z prowadzonymi działaniami kontrolnymi w zakresie samoczynnych urządzeń oddymiających w budynkach ZL oraz budynkach PM, do udziału w naradzie zaproszono specjalistów ds. oddymiania, posiadającymi uprawnienia rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych:
- Pana bryg. mgr inż. Pawła Wróbla,
- Pana mgr inż. Łukasza Ostapiuka,
którzy przedstawili praktyczne podejście do kwestii projektowania zgodnie z wybranymi standardami projektowymi oraz na podstawie wiedzy technicznej systemów oddymiania w obiektach produkcyjno-magazynowych oraz ZL (weryfikacja dokumentacji). Przedstawiono również zagadnienia związane z analizami CFD (omówiono wymagane elementy prawidłowo sporządzonej analizy wraz z ćwiczeniem umiejętności interpretacji wyników analizy) oraz realizacji systemów oddymiania w praktyce.
W odprawie szkoleniowej wzięło udział łącznie 67 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z terenu woj. wielkopolskiego.
Opracował: Wydział Przeciwdziałania Zagrożeniom KW PSP w Poznaniu
Zdjęcia: Wydział Przeciwdziałania Zagrożeniom KW PSP w Poznaniu