Odprawa szkoleniowa miejskich i powiatowych koordynatorów ds. prewencji społecznej woj. wielkopolskiego
11.10.2024
9-10 października 2024 roku w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie (powiat pleszewski) odbyła się odprawa szkoleniowa miejskich i powiatowych koordynatorów ds. prewencji społecznej woj. wielkopolskiego. W pierwszym dniu uczestnikami odprawy byli również Komendanci Miejscy i Powiatowi PSP z całego województwa.
Termin spotkania nie był przypadkowy, gdyż z dniem 1 października 2024 r. rozpoczął się sezon grzewczy i coroczna kampania PSP „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. W sezonie zimowym znacznie wzrasta liczba pożarów w budynkach mieszkalnych oraz zatruć tlenkiem węgla, dlatego straż pożarna podejmuje wzmożone działania edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa.
Odprawę rozpoczął Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jacek Strużyński, który również szeroko omówił zagrożeniach w okresie zimowym i oficjalnie rozpoczął w województwie wielkopolskim ogólnopolską kampanię PSP.
Następnie rozpoczął się pierwszy blok konferencyjny spotkania złożony z następujących tematów:
- „Prewencja Społeczna – jak zacząć?” – prowadzącym był Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Sławomir Brandt omówił analityczne podejście do działań z zakresu edukacji i profilaktyki pożarowej;
- „Bezpieczeństwo pożarowe w lasach” – Dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie Pan Adam Kozyra, przedstawił zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową w lasach oraz o współpracy ze strażą pożarną;
- „Podsumowanie działalności prewencji społecznej w woj. wielkopolskim, statystyka oraz plany na przyszłość, panel dyskusyjny” – podczas tego wykładu wojewódzki koordynator ds. prewencji społecznej bryg. Lucyna Rudzińska podsumowała działania podejmowane przez wielkopolskich strażaków związane z edukacją i profilaktyką w minionych trzech kwartałach, została też omówiona dostępność, tak bardzo ważna podczas zajęć z osobami z niepełnosprawnością oraz planowane zadania do realizacji w przyszłym roku.
Był to blok teoretyczny, na którym również nie zabrakło wielu dyskusji i przemyśleń.
Na naradę został także zaproszony doświadczony, wieloletni wykładowca z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie st. kpt. Mariusz Basiak, który przedstawił rozwój prewencji społecznej w województwie śląskim w formie warsztatów przy użyciu specjalistycznych urządzeń do pozoracji wybuchów i pożarów. Na warsztatach zostały również omówione czujki dymu oraz tlenku węgla oraz szczegółowe zasady ich działania.
Na zakończenie pierwszego dnia odprawy odbyły się 3 godzinne warsztaty medialne, które poprowadził bardzo doświadczony oficer prasowy z Komendy Miejskiej PSP w Koninie st. kpt. Sebastian Andrzejewski. Koordynatorzy otrzymali cenne wskazówki jak rozmawiać z mediami, jak się przygotować do wywiadu, a następnie sami wcielali się w rolę osoby udzielającej wywiad dotyczący działań edukacyjnych.
W drugi dzień odprawy nie było lżej. Koordynatorzy musieli przejść przez „Ścieżkę bezpieczeństwa” wykonując zadania z różnych dziedzin ratownictwa. Była to świetnia okazja to integracji, dobrej zabawy, współpracy w grupach i wymiany doświadczeń.
Na zakończenie przedstawiciele firmy Aisco Kidde przedstawili istotne informacje techniczne o czujkach, czyli na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy zakupie czujek.
Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie i przekazanie bardzo cennych informacji i wskazówek, które przydadzą się na spotkaniach edukacyjnych.
Do zobaczenia!