Pożegnanie ze służbą bryg. Roberta Natunewicza
29.05.2024
W środę 29 maja 2024 roku w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której ze służbą pożegnał się bryg. Robert Natunewicz, zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. W uroczystości wzięli udział zastępcy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Tomasz Wiśniewski oraz st. bryg. Tomasz Grelak. Na pożegnanie przybyło wielu zaproszonych gości, którzy reprezentowali służby mundurowe, instytucje i podmioty współpracujące, swoją obecnością żegnającego się Pana Komendanta zaszczycili również przyjaciele, znajomi, koleżanki i koledzy ze służby.
Brygadier Robert Natunewicz jest absolwentem Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, którą ukończył w 1999 roku. Po uzyskaniu tytułu technika pożarnictwa podjął służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Sokółce na stanowisku dowódcy zastępu.
Od 2003 roku karierę zawodową kontynuował w Wielkopolsce. Przez 14 lat związany był z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, rozpoczynając służbę w Wydziale Operacyjno-Szkoleniowym. W latach 2006-2009 realizował zadania dowódcy zastępu w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 w Poznaniu. Następnie od 2009 roku, przez 8 lat, związany był z Wydziałem Kwatermistrzowskim Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, wykonując zadania na stanowisku zastępcy naczelnika i naczelnika wydziału.
7 kwietnia 2017 roku został powołany na stanowisko komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie.
Po niespełna 3 latach piastowania stanowiska komendanta powiatowego, 10 lutego 2020 roku, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej powierzył młodszemu brygadierowi Robertowi Natunewiczowi obowiązki zastępcy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
4 lutego 2024 roku, na okres jednego miesiąca Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji powierzył brygadierowi Robertowi Natunewiczowi obowiązki Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
Łącząc służbę z nauką, systematycznie podnosił swoje kwalifikacje zawodowe. W 2008 roku uzyskał tytuł inżyniera pożarnictwa, a w 2011 roku tytuł magistra inżyniera pożarnictwa na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Ukończył również studia podyplomowe „Logistyka w Bezpieczeństwie Kraju” w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.
Odbył liczne szkolenia z zakresu zamówień publicznych oraz procedur przetargowych. Brał udział w specjalistycznych kursach ratownictwa wysokościowego oraz nurkowania.
Brygadier Robert Natunewicz wielokrotnie nagradzany był przez przełożonych wyższego szczebla za udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, jak i za wzorowe pełnienie obowiązków służbowych:
- w 2014 – brązowym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”,
- w 2018 – brązową odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”,
- w 2019 – brązowym medalem „Za długoletnią służbę”,
- w 2021 – brązowym "Krzyżem Zasługi",
- w 2022 – srebrną odznaką "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej",
- w 2022 – medalem z okazji XXX-lecia Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 w Poznaniu.
Dodatkowo posiada w swoim dorobku wiele wyróżnień i nagród za znaczące osiągnięcia w sporcie pożarniczym. W 2005 roku zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji indywidualnej w Pierwszych Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu w drabinie hakowej. Rok później został mistrzem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu w dwuboju pożarniczym i drabinie hakowej.
Będąc Zastępcą Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, odpowiadał za realizację zadań pionu logistyczno-organizacyjnego.
Nadzorował i koordynował 15 inwestycji budowlanych o łącznej wartości ok. 150 milionów złotych. Osobiście zaangażowany był w nadzór nad prawidłowym przebiegiem 4 zadań inwestycyjnych, obejmujących kompleksową przebudowę:
- Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie oraz późniejszą rozbudowę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie na potrzeby ośrodka szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu,
- rewitalizację Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu,
- oraz przebudowę obiektów JRG i Komendy Powiatowej PSP w Kościanie.
W latach 2020-2023 nadzorował zakupy pojazdów dla jednostek PSP i OSP. W tym czasie dokonano zakupu 160 samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalistycznych na potrzeby wielkopolskich jednostek ochrony przeciwpożarowej o wartości 151 milionów Natomiast dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych zakupionych zostało 211 samochodów ratowniczo-gaśniczych o wartości 211 milionów. Jednocześnie przyczynił się do przekazania 124 pojazdów z zasobów PSP do jednostek OSP.
Zainicjował realizację inwestycji w odnawialne źródła energii. Na 43 jednostki ratowniczo-gaśnicze w Wielkopolsce 33 zostały wyposażone w instalacje fotowoltaiczne.
Koordynował i wspierał rozbudowę systemu łączności w wielkopolskich komendach miejskich i powiatowych. Dzięki temu od 2020 roku powstało dziesięć nowych systemów łączności, natomiast dwa zostały zmodernizowane.
Ważnym obszarem działań inwestycyjnych prowadzonych w latach 2020-2023 przez brygadiera Roberta Natunewicza było wyposażenie wielkopolskich komend PSP w salki edukacyjne, salki ognik oraz symulatory zagrożeń. W tym czasie otwartych zostało 11 salek. Otwarcie kolejnych trzech jest zaplanowane na rok bieżący. W ramach działań prewencyjnych do komend powiatowych i miejskich z terenu Wielkopolski trafiło ponad 30 symulatorów zagrożeń.
Realizując bieżące zadania pionu logistyczno-organizacyjnego w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Poznaniu jednocześnie aktywnie uczestniczył w pracach zespołu do spraw nowego umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Brygadier Robert Natunewicz zwrócił się do zebranych:
"Dziękuję Wam za pracę na rzecz ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa. Wasze zaangażowanie i profesjonalizm były nieocenione, a zaufanie, jakim mnie obdarzyliście było dla mnie ogromną inspiracją. Mierzyliśmy zawsze wysoko i stawialiśmy sobie wiele ambitnych celów. Nie baliśmy się również wyzwań i ciężkiej pracy, aby osiągnąć zamierzone wyniki.
W szczególności serdecznie dziękuję: emerytom, emerytowanym komendantom powiatowym/miejskim PSP, moim byłym szefom tu obecnym, całej załodze garnizonu wielkopolskiego, funkcjonariuszom i pracownikom Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.
Wyjątkowe podziękowania kieruję do byłego komendanta głównego generała brygadiera w stanie spoczynku Andrzeja Bartkowiaka, który powołał mnie na stanowisko komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie, a następnie Zastępcy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
Osobne podziękowania kieruję do przedstawicieli pozostałych służb mundurowych i instytucji, z którymi miałem okazję współpracować, a także Druhów Ochotniczych Straży Pożarnych.
Mimo że zamykam dziś pewien etap, to wiem, że strażacka pasja zostanie ze mną na zawsze. Jestem dumny z tego, że mogłem być częścią tak wspaniałej i szlachetnej formacji.
Życzę Wam wszystkim dalszych sukcesów, niech każdy dzień niesie nowe możliwości do rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności, a wykonywane obowiązki służbowe przynoszą wiele satysfakcji i spełnienia."
Wszystkiego dobrego Panie Komendancie!
Opracowanie i zdjęcia: Wydział Organizacji i Nadzoru KW PSP w Poznaniu