Prognoza intensywnych opadów deszczu
12.09.2024
Sytuacja opadowa związana z niżem genueńskim, nazwanym Boris.
W najbliższych dniach przewiduje się intensyfikację zjawisk pogodowych, w szczególności intensywnych opadów deszczu oraz silnego wiatru. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy przekazał do Państwowej Straży Pożarnej następujące informacje:
Najbliższe dni przyniosą intensywne opady deszczu, szczególnie w południowo-zachodniej części kraju. Wszystko za sprawą niżu genueńskiego, nazwanego Boris, w którego oddziaływaniu znajdziemy się od czwartku aż do poniedziałku. Łączna suma opadu w trakcie wszystkich dni może nawet przekroczyć 350 mm.
Zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne 3° najwyższego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Ostrzeżenia obowiązują od 12 września br. od g. 3:00 nad ranem aż do poniedziałku 16 września br. W ciągu pierwszej doby (czwartek) prognozowane są opady do 70 mm, w piątek suma opadów może wynieść nawet do 120 mm, natomiast w sobotę lokalnie nawet do 150 mm. W niedzielę opady będą już zdecydowanie słabsze, do 40 mm. Lokalnie, głównie na południowym wschodzie polski opady deszczu mogą mieć miejsce jeszcze w poniedziałek.
Najpoważniejsza sytuacja meteo-hydrologiczna będzie miała miejsce w woj. dolnośląskim, opolskim i częściowo wielkopolskim. Tam istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo lokalnych wezbrań i podtopień, a także wielkoobszarowej powodzi. Dla najbardziej zagrożonego rejonu zostało wydane ostrzeżenie hydrologiczne 3°, głównie dla dopływów Odry w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim. Prognozowane są bardzo szybkie wzrosty stanów wody od strefy niskiej, aż po przekroczenie stanu alarmowego. Największe przyrost wody w korycie są prognozowane w piątek i sobotę.
Należy zauważyć, że sytuacja pogodowa jest rozwojowa i zakres ostrzeżeń IMGW-PIB może w najbliższym czasie dotyczyć również innych obszarów kraju.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat:
"Uwaga! Dziś (12.09) intensywne, nawalne opady deszczu. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb" - alert RCB o tej treści został wysłany do odbiorców na terenie województwa wielkopolskiego (powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, kępiński, kolski, koniński, krotoszyński, leszczyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński);
W przypadku zagrożenia podtopieniem:
- słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji,
- wykonuj polecenia służb dbających o Twoje bezpieczeństwo,
- przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
- zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany,
- pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone miejsca,
- zabezpiecz budynek i przygototuj worki z piaskiem.
Ponadto:
- Upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny, zwłaszcza dzieci, wiedzą co robić w razie powodzi, ustalić sposoby kontaktowania się, drogi ewakuacji;
- Naucz członków rodziny odłączania źródeł energii, gazu i wody;
- Przygotuj w bezpiecznym miejscu lekarstwa, dowody tożsamości, kosztowności, pieniądze, dokumenty dotyczące domu i posiadanych gruntów, dokumentację działalności gospodarczej i polisy ubezpieczeniowe;
- Paszę dla zwierząt przenieś w niezagrożone zalaniem miejsce;
- Zabezpiecz substancje niebezpieczne – pestycydy, środki owadobójcze, farby, lakiery, rozpuszczalniki i inne środki chemiczne;
- Zabezpiecz zbiorniki z olejem, paliwem.
Pamiętaj, że o przypadkach, które waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Opracowanie: Zespół prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
Zdjęcia: Archiwum KW PSP w Poznaniu