W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odprawa szkoleniowa w zakresie spraw bieżących, szkolenie dotyczące mobbingu i dyskryminacji

10.09.2024

Szkolenie z zakresu mobbingu i dyskryminacji

We wtorek 10 września 2024 r. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu odbyło się szkolenie, w którym udział wzięli Komendanci oraz Zastępcy Komendantów Miejskich/Powiatowych PSP województwa wielkopolskiego, a także kierownicy komórek organizacyjnych KW PSP w Poznaniu.

Szkolenie poprowadziły: Pani Małgorzata Gawrych-Dąbrowska, Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu oraz st. Karolina Knop, psycholog.

Tematyka szkolenia dotyczyła m.in. pojęcia mobbingu oraz dyskryminacji, wyjaśnienia okoliczności jakie muszą zostać spełnione, aby konkretne zachowania można było zakwalifikować jako mobbing wobec drugiej osoby, wyjaśnienia kto jest odpowiedzialny za mobbing w pracy oraz jakie prawa i roszczenia ma ofiara mobbingu lub dyskryminacji.

Ponadto Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Strużyński, dzień po zakończonej odprawie na szczeblu krajowym, przekazał kadrze kierowniczej województwa wielkopolskiego ustalenia i wnioski z odprawy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z Komendantem Głównym PSP, komendantami wojewódzkimi PSP, która odbyła się w siedzibie komendy głównej.

Pan Komendant przekazał, że w wyniku analizy zdarzeń z ostatnich miesięcy, w Komendzie Głównej podjęto szereg działań w kierunku nowelizacji przepisów, w tym m.in.: 

  • Ustawy o ochronie przeciwpożarowej, w zakresie m.in. zwiększenia uprawnień właścicieli budynków i umożliwienie im usuwania przedmiotów składowanych w miejscach do tego niedozwolonych, takich jak klatki schodowe, pomieszczenia techniczne, poddasza, strychy, drogi komunikacji ogólnej w piwnicach; 
  • rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów; 
  • rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 

Zmiany te mają zmierzać do zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego i w efekcie ograniczenia skutków tych zdarzeń. Istotnym wyzwaniem jest dzisiaj budowanie świadomości społecznej na temat bezpiecznych zachowań i przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, bowiem od samych użytkowników i zarządców obiektów wiele zależy w kwestii naszego bezpieczeństwa. Wspomniano również o szeregu wyzwań i zadań, które stoją przed Strażą Pożarną w kontekście projektowanej Ustawy o Ochronie Ludności i Obronie cywilnej, a także w związku z prezydencją Polski w Unii Europejskiej w I półroczu 2025 r. Pan Komendant poinformował, że w kontekście omawianych spraw bardzo istotna jest współpraca PSP z samorządami terytorialnymi, a także OSP.   

 


Opracowanie, zdjęcia: mł. asp. Martin Halasz, Zespół prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}