W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiele pożarów budynków mieszkalnych i wykryć tlenku węgla

13.11.2024

Pożary budynków mieszkalnych

Tylko od 1 do 13 listopada br. wielkopolscy strażacy odnotowali aż 93 pożary budynków mieszkalnych, w wyniku których śmierć poniosły 2 osoby, 16 osób zostało rannych, w tym 4 dzieci.

Oprócz pożarów strażacy interweniowali w listopadzie już 11 razy w sytuacjach, gdzie wykryto tlenek węgla, którym mogli się zatruć domownicy. Niestety podczas tych zdarzeń 5 osób zostało rannych, w tym 2 dzieci.

 

PRZYPOMINAMY I APELUJEMY! 

Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych, budynków wielorodzinnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Należy pamiętać, że podczas spalania śmieci w domowych piecach emitowane są szkodliwe substancje: pyły powodujące zanieczyszczenie metalami ciężkimi, trujący tlenek węgla oraz tlenek azotu, który powoduje podrażnienia a nawet uszkodzenia płuc. W dymie znajduje się dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór oraz rakotwórcze dioksyny.

Spalanie niedozwolonych substancji i odpadów w domowych warunkach, stwarza nie tylko zagrożenia zdrowotne, ale może być bezpośrednią przyczyną bardzo groźnych w skutkach pożarów i zaczadzeń. Zawarte w niektórych odpadach substancje żywiczne nie ulegają spaleniu ale oblepiają i zatykają przewody kominowe. Palenie śmieci powoduje zapychanie się kominów sadzą co może doprowadzić do pożaru przewodu kominowego. Skutki są niestety dosyć łatwe do przewidzenia.

W każdym z  budynków, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Pamiętajmy także, że montaż certyfikowanej czujki dymu, czujki tlenku węgla może skutecznie pomóc i uchronić nas przed niebezpieczeństwem utraty życia i zdrowia.

WYKAZ podmiotów pomocnych w okresie grzewczym na terenie każdego z powiatów województwa wielkopolskiego znajduje się [KLIKNIJ TUTAJ].

Zadbajmy o własne bezpieczeństwo!

 


Opracowanie: mł. asp. Martin Halasz, Zespół prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
Zdjęcia: KM/KP PSP woj. wielkopolskiego

{"register":{"columns":[]}}