Inwestycja w odnawialne źródła energii, elektromobilność i bezpieczne ratownictwo
10.12.2024
W dniu 10 grudnia 2024 r. na placu przed Komendą Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach, odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przekazania samochodów operacyjnych oraz sprzętu do ratownictwa i likwidacji zagrożeń środowiska naturalnego dla jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej woj. zachodniopomorskiego.
Przekazania pojazdów i sprzętu dokonał Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie pan Waldemar Miśko oraz Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mirosław Pender.
Dzięki prawie 1,2 mln złotych wsparcia z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach zamontowano naziemną instalację fotowoltaiczną, do komendy w Szczecinie trafił sprzęt do ratownictwa ekologicznego, a do pięciu jednostek w regionie – auta elektryczne i stacje ładowania.
„Bezpieczeństwo nie ma ceny, dlatego Fundusz wspiera działania Straży Pożarnej, nastawione na ochronę mieszkańców i zapobieganie zagrożeniom środowiska. Z tymi ostatnimi, w związku ze zmianami klimatu mierzymy się coraz częściej, dlatego strażacy potrzebują niezawodnego sprzętu w sytuacjach wystąpienia powodzi, podtopień czy suszy. Z drugiej strony stawiając na odnawialne źródła energii i nowoczesne pojazdy. Straż przyczynia się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń i poprawę efektywności energetycznej w swoich jednostkach” – mówi Waldemar Miśko-Prezes Zarządu Funduszu.
„Nie możemy dać się zaskoczyć zmianom klimatycznym, dlatego doposażamy naszych ratowników, przestawiamy nasze jednostki na odnawialne źródła energii oraz ograniczamy emisję zanieczyszczeń. Naszym priorytetem i odpowiedzią na dokonujące się nieustannie zmiany na świecie jest ciągły rozwój. Aby sprostać wszystkim wyzwaniom i oczekiwaniom, potrzebujemy nowoczesnego i profesjonalnego systemu ratowniczego, który tworzymy m.in. dzięki zakupom nowego, wyspecjalizowanego sprzętu, który usprawni nasze działania. Musimy być szybcy, niezawodni i skuteczni” – podkreślił st. bryg. Mirosław Pender – Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.
Elektryki i stacje ładowania
Samochody elektryczne będą służyć w komendach w Goleniowie, Kamieniu Pomorskim, Policach, Świnoujściu i Szczecinie przy realizacji zadań prewencyjnych i administracyjnych.
Oprócz tego w każdej z jednostek zostanie zamontowana ścienna stacja ładowania. To część projektu, realizowanego wspólnie przez Komendę Wojewódzką PSP i Fundusz.
Przy wsparciu w wysokości ponad 1,5 mln zł kupiono łącznie 7 aut elektrycznych i 6 stacji ładowania. Dwa samochody zostały przekazane w październiku do komend w Białogardzie i Szczecinku. Dzięki temu rocznie do atmosfery nie trafi prawie 7 ton dwutlenku węgla.
Ekwipunek do ratowania w wodzie i na wysokości.
Dzięki wsparciu funduszu, ponad 63 tysiące złotych pozwoliło Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie kupić sprzęt do monitoringu, ratownictwa chemiczno-ekologicznego i likwidacji zagrożeń środowiska.
To między innymi ubrania chemoodporne, testy do rozpoznawania substancji niebezpiecznych i nosze dla Grupy Specjalistycznej Ratownictwa Chemiczno–Ekologicznego; nowe skafandry dla Grupy Ratownictwa Wodno–Nurkowego, a także defibrylator, uprzęże, kaski i inny sprzęt dla Grupy Specjalistycznej Wysokościowej. Wszystko po to, by jeszcze skuteczniej nieść pomoc podczas codziennych akcji.
Ekologiczny prąd dla pyrzyckiej komendy.
90 paneli o łącznej mocy 49,5 kWp składa się na system fotowoltaiczny w Komendzie Powiatowej PSP w Pyrzycach. Dzięki niemu jednostka będzie korzystać z ekologicznej energii słońca. Koszt to prawie 120 tys. zł, w tym prawie połowę stanowi dofinansowanie z WFOŚiGW w Szczecinie.
Zakupione pojazdy oraz sprzęt zwiększą stan bezpieczeństwa i pozwolą na sprawniejsze prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczych, a także na likwidację i ograniczenie zagrożeń dla środowiska.
Wśród źródeł finansowania, oprócz środków WFOŚiGW w Szczecinie, są też środki własne KW PSP oraz dofinansowanie z jednostek samorządu terytorialnego.