W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

30 edycja Manewrów Ratownictwa Medycznego

24.09.2021

Na punkcie szkoleniowym

 

To była niewątpliwie szczególna, bo trzydziesta już z kolei edycja manewrów ratownictwa medycznego. Tradycyjnie przedsięwzięcie zorganizowano na terenie Jeleniej Góry i powiatu karkonoskiego. W tegorocznych manewrach, pod kryptonimem „Trzydziestka”, przeprowadzonych w dniach 22-24.09. 2021 r uczestniczyły zespoły ratownicze złożone ze strażaków z komend powiatowych i miejskich PSP województwa dolnośląskiego, a także druhów OSP  z terenu miasta Jeleniej Góry oraz powiatu karkonoskiego.


Manewry miały jednak także wymiar międzynarodowy, ponieważ uczestniczyli w nich strażacy z Republiki Czech – Kraj Liberacki.  Podkreślić również należy, że to szkoleniowe przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach projektu unijnego „Wzmocnienie bezpieczeństwa wspólnego pogranicza w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich i Karkonoszy”.


Tradycyjnie manewry podzielono na część teoretyczną oraz ćwiczenia praktyczne zorganizowane w formie warsztatów.  W pierwszym dniu, dr Grażyna Krause omówiła m.in. bardzo aktualną problematykę medycznych działań ratowniczych w dobie pandemii. Natomiast w trakcie działań w terenie zespoły ratownicze złożone z 3-5 strażaków udzielały kpp. Te zadania wykonywano z udziałem odpowiednio ucharakteryzowanych pozorantów. W roli poszkodowanych, wystąpiło ponad 30 uczniów Zespołu Szkół nr 4 w Wałbrzychu oraz Zespołu Szkół Przyrodniczno-Usługowych i Bursy Szkolnej w Jeleniej Górze. Zdarzenia zainscenizowano w różnych miejscach na terenie powiatu karkonoskiego oraz miasta Jeleniej Góry.


Ćwiczenia ratownicze wykonywane były „pod okiem” doświadczonych instruktorów, najczęściej ratowników medycznych, na co dzień   wykonujących obowiązki w jeleniogórskim Pogotowiu Ratunkowym. Instruktorzy w trakcie zadań na punktach korygowali popełniane błędy, ale także demonstrowali różne sposoby na wykonanie danej czynności ratowniczej. Na bieżąco, omawiano m.in. zastosowanie różnych technik ratowniczych oraz prawidłowy dobór sprzętu i jego przygotowanie w konkretnych przypadkach.


 Niewątpliwie szkoleniową „atrakcją” było prowadzenie działań ratowniczych w warunkach nocnych. Zadnie ratownicze polegało na udzielaniu prze kolejne zespoły pomocy pieszemu potrąconemu przez samochód oraz mężczyźnie, który doznał ataku drgawek. W ramach manewrów zadania ratownicze obejmowały m.in. także pomoc osobie, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Czynności ratownicze prowadzone były z wykorzystaniem defibrylatorów treningowych AED oraz fantomów do resuscytacji.


Jednym z zainscenizowanych zdarzeń była także pomoc udzielana osobie, która w wyniku wypadku samochodowego została przygnieciona do muru. Na kolejnym punkcie, w celu odnalezienia nieprzytomnej osoby znajdującej się na dużej łące, wykorzystany został bezzałogowy statek powietrzny (BSP). W celu przeprowadzenia tych ćwiczeń wykorzystano drony z KW PSP we Wrocławiu, KM PSP we Wrocławiu oraz KM PSP w Legnicy.


Ratownicy mierzyli się także z opanowaniem masywnego krwotoku. Ćwiczono ponadto udzielanie pomocy rannemu spadochroniarzowi, którego strażacy znaleźli wiszącego w uprzęży na drzewie oraz procedury ratownicze związane z poparzeniem osoby w wyniku pożaru. Czescy strażacy we współpracy z polskimi strażakami przygotowali zadanie związane z ratownictwem wodnym. Na akwenie w Wojanowie z pontonu strażacy podejmowali osobę poszkodowaną z wody. Następnie wykonywali u niej resuscytację krążeniowo-oddechową.


Zadań było więc sporo, co odpowiadało zamierzeniu organizatorów, aby szkolenie miało możliwie wszechstronny charakter, a także aby było maksymalnie powiązane z realiami.  Na zakończenie trzydniowych zmagań ratowniczych omówiono i podsumowano ich przebieg. Przy tej okazji wskazano ponownie, że te manewry ratownictwa medycznego nie są formą konkursu z nagrodami.  Natomiast jest to wspólne szkolenie, nauka, wymiana doświadczeń, a także koleżeńskie spotkanie ratowników. Z tych też względów to przedsięwzięcie cieszy się dużą popularnością, o czym świadczy fakt, że w obecnej, trzydziestej edycji wzięło udział 27 zespołów ratowniczych – ponad 100 ratowników, 50-ciu instruktorów, organizatorów i przedstawicieli zarządzania kryzysowego z Jeleniej Góry oraz powiatu karkonoskiego.


Opr. Lech Lewandowski. Fot. KM PSP Jelenia Góra

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}