Cios z nieba
01.09.2021
Jak wynika z badań, na całej ziemi występuje jednocześnie od 2 do 4 tysięcy burz. W ciągu jednej sekundy w atmosferze ma miejsce około 100 wyładowań atmosferycznych. Jedna trzecia piorunów uderza w ziemię, a pozostałe to wyładowania między chmurami burzowymi. Jednocześnie jednak odnotowuje się zmiany jakościowe, ponieważ burze są coraz gwałtowniejsze, powodują ogromne zniszczenia, a ludzie od uderzeń piorunów odnoszą poważne obrażenia lub nawet śmierć.
Szczególnie niebezpieczne dla ludzi są burze w górach. Dlatego też tak ważne i potrzebne były ćwiczenia pk. „Piorun 2021”, zorganizowane przez Starostwo Powiatu Karkonoskiego przy współudziale Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, które przeprowadzono na początku września w Karkonoszach. Celem tego przedsięwzięcia było skoordynowanie działań służb ratowniczych GOPR oraz strażaków PSP i OSP w zainscenizowanej sytuacji zagrożenia spowodowanego uderzeniem pioruna. Ćwiczenia przeprowadzono z rozmachem, ponieważ zgodnie z założeniem na skutek uderzenia pioruna w grupę turystów znajdującą się na zboczu Śnieżki poszkodowanych zostaje aż 27 osób.
Dla ćwiczących zespołów ratowniczych, w tym, przede wszystkim GOPR, utrudnieniem był niewątpliwie brak wcześniejszej informacji co do liczby poszkodowanych. To oznaczało, że dopiero po dokonaniu rozpoznania, trzeba było podjąć stosowne decyzje dotyczące organizacji działań ratowniczych. Ponieważ, jak się okazało, poszkodowanych było wielu, ratownicy GOPR byli zmuszeni zwrócić się o wsparcie działań do strażaków. Z drugiej strony na takie właśnie ewentualności są przygotowywane procedury współpracy służb. W rezultacie wspólnie prowadzono akcję ratowniczą w trudnym górzystym terenie.
Na podstawie przeprowadzonej na miejscu zdarzenia segregacji poszkodowanych, udzielono im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jednocześnie ustalono, którzy z nich wymagają natychmiastowej ewakuacji do pierwszego punktu medycznego zorganizowanego przy schronisku Dom Śląski. Następnie osoby te przewożono do szpitala polowego, gdzie przejmowali ich ratownicy PRM. Poszkodowanych ewakuowano na trzy sposoby tj. z wykorzystaniem noszy francuskich, wózków alpejskich oraz pieszo przy asekuracji ratowników.
Oprócz ratowników GOPR i strażaków, w ćwiczeniach zaangażowane były także jednostki samorządowe z terenu powiatu karkonoskiego oraz pracownicy zarządzania kryzysowego. Łącznie w ćwiczeniach wzięło udział ponad 200 osób. Przebieg działań obserwował starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski, który wysoko ocenił organizację, trafność podejmowanych decyzji, a także zaangażowanie i profesjonalizm ratowników. Dzięki temu osiągnięty został nadrzędny cel tego przedsięwzięcia polegający na praktycznym zweryfikowaniu procedur dotyczących współpracy służb ratowniczych w trudnych warunkach górskich i w sytuacji zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób.
Tekst Lech Lewandowski. Fot. arch. KM PSP Jelenia Góra