Covidowa codzienność strażaków
14.04.2021
Licznym wysiłkom podejmowanym na rzecz zintensyfikowania walki z Covid – 19, towarzyszy wzrost zaangażowania strażaków PSP i OSP, którzy każdego dnia wykonują rozmaite zadania związane z pandemią. Np. w ostatnim czasie odnotowano w kraju przypadki braku w szpitalach tlenu niezbędnego do ratowania zdrowia i życia chorych na Covid -19. Dlatego tak ważne jest strażackie wsparcie m.in.w zapewnieniu dostaw tlenu.
13 kwietnia strażacy z KP PSP Głogów otrzymali prośbę dotyczącą dostarczenia butli z tlenem do Centrum Rehabilitacji w Kamiennej Górze oraz do Powiatowego Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim. Okazało się bowiem, że kończy się tlen niezbędny do ratowania chorych na Covid -19 i nie ma innych możliwości uzupełnienia zapasów. Strażacy udali się najpierw do miejscowości Kościan, do producenta, gdzie załadowano 37 butli. które następnie przewieźli m.in. do wskazanych ośrodków. Jednocześnie, niejako przy okazji strażacy zabrali puste butle na wymianę. Cała akcja trwała do drugiej nad ranem 14 bm.
Tego rodzaju zadania związane z transportem butli wykonywali także strażacy wrocławscy, którzy 13 kwietnia 2021 r. zabrali na wymianę 25 pustych butli ze szpitala w Kłodzku. Podobne zadania wykonywano na rzecz wrocławskich szpitali. A równocześnie nieprzerwanie prowadzone są także inne działania związane z pandemią.
Trwa strażacka akcja informacyjna na rzecz upowszechnienia szczepień połączona z bezpośrednią pomocą w dowozie i odwozie osób do punktów szczepień. Z tego rodzaju strażackiego wsparcia korzystają głównie osoby z niepełnosprawnością i w wieku podeszłym. Ponadto w ramach wsparcia potrzebujących mieszkańców strażacy np. dowożą do domów żywność. Jeden z tego rodzaju przykładów pochodzi z Nowej Rudy. 13 kwietnia 2021 r. strażacy dowieźli tu żywność osobie niepełnosprawnej.
Osobny rozdział w działaniach strażackich na styku z koronawirusem stanowią interwencje związane z pomocą osobom znajdującym się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Tak było 12 kwietnia 2021 r. w Gniewkowie pow. świdnicki, gdzie strażacy pospieszyli na pomoc 74 letniemu nieprzytomnemu mężczyźnie, u którego stwierdzono nagłe zatrzymanie krążenia. Jak się okazało poszkodowany jest zarażony koronawirusem.
Również 12 kwietnia 2021 r. w Piławie Górnej pow. dzierżoniowski strażacy zostali poproszeni przez ratowników ZRM o pomoc w zniesieniu mężczyzny z podejrzeniem o Covid-19 po stromych krętych schodach. Analogiczną prośbę skierowano do strażaków wrocławskich, którzy pomagali przy transporcie poszkodowanej kobiety, także z podejrzeniem o Covid -19. Z kolei 14 bm. w Radwanicach pow. wrocławski strażacy udali się na pomoc mężczyźnie, który miał zaburzenia z oddychaniem i skarżył się na duszność. Były to objawy wskazujące na możliwość zachorowania na Covid -19, ale brak było jednoznacznej informacji potwierdzającej zakażenie.
Oczywiście w tych i we wszystkich innych zdarzeniach strażacy udzielali wszelkiej niezbędnej pomocy poszkodowanym. Z uwagi na stwierdzone, ale także istniejące potencjalnie zagrożenie, w trakcie każdej interwencji strażacy stosują niezbędne środki ochrony przed zakażeniem. Chodzi przy tym, nie tylko o oczywistą w takich sytuacjach ochronę własnego zdrowia. Powodem ostrożności jest także zachowanie ratowniczej zdolności strażaków do podejmowania kolejnych zadań związanych z ochroną społeczeństwa przed koronawirusem.
Lech Lewandowski. Fot. arch.