W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czas strażackich podsumowań

Węgliniec_2

Przełom stycznia i lutego 2023 obfitował w spotkania organizowane przez komendantów powiatowych PSP podczas których, wspólnie z zarządami powiatowymi ZOSP RP, podsumowano działalność jednostek ochotniczych w minionym roku. W spotkaniach oprócz prezesów ochotniczych straży pożarnych z danego powiatu, uczestniczyło wielu samorządowców, ze starostami powiatowymi oraz z wójtami i burmistrzami na czele. Pokazuje to, że zagadnienia z zakresu ochrony przeciwpożarowej i szeroko rozumianego bezpieczeństwa stanowią ważny element funkcjonowania lokalnych społeczności. Szczególne znaczenie ma tu wspieranie działalności OSP. W takich spotkaniach na terenie powiatów lubańskiego, zgorzeleckiego i ząbkowickiego uczestniczył również zastępca komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Michał Pięta, sprawujący nadzór nad współpracą PSP z ochotniczymi strażami pożarnymi w województwie. 

Podczas spotkania w Lubaniu oprócz omówienia szczegółowej statystyki oraz najważniejszych doposażeń sprzętowych zrealizowanych na terenie powiatu w 2022 r. , wiele miejsca poświęcono tematyce bezpiecznej pracy w sprzęcie ochrony układu oddechowego, a także znaczeniu szkoleń podstawowych, dopuszczających do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych, których nieodłącznym elementem jest przejście swoistego testu w komorze dymowej. KW PSP we Wrocławiu umożliwia, w ramach uatrakcyjnienia metod doskonalenia warsztatu ratowniczego ratowników OSP, dostępność komór dymowych w Miliczu i Wałbrzychu, dla każdego strażaka ratownika OSP w KSRG nie rzadziej niż co 5 lat. Zwrócono też uwagę na rozwój młodzieżowych drużyn pożarniczych, jaki nastąpił na terenie powiatu w ostatnim czasie. Wymaga on zaangażowania i entuzjazmu od opiekunów tego strażackiego narybku. Tym cenniejsza okazała się ubiegłoroczna dotacja dla MDP OSP, która pozwoliła na zakup wyposażenia dla młodych druhów.

Szkolenie w Węglińcu (pow. zgorzelecki) poprzedziła uroczysta zbiórka podczas której przekazano kluczyki do 2 pojazdów pożarniczych. Używanych, ale sprawnych, będących w bardzo dobrym stanie technicznym i stanowiących poważne wzmocnienie potencjału OSP do których zostały przekazane. Mowa tu o GCBA MAN z JRG w Bogatyni, który trafił do OSP w Węglińcu i SLOp Skoda z KP PSP w Zgorzelcu który z kolei zasilił OSP w Porajowie.

Pewnym ewenementem na skalę województwa jest proporcja ilości pożarów do ogólnej liczby zdarzeń, na terenie powiatu zgorzeleckiego pożary stanowią ponad połowę wszystkich interwencji. Aktualnie taki stan rzeczy rzadko obserwuje się w strażackich statystykach, w których od wielu już lat znacząco przeważają miejscowe zagrożenia. Przy tej skali pożarów cieszy bardzo wysoka mobilność jednostek z których wiele wyjeżdża częściej niż 100 razy w roku, a rekordziści tj. OSP Pieńsk już regularnie przekraczają rocznie 200 wyjazdów.

Spotkanie w ząbkowickim starostwie miało szczególne znaczenie chociażby z uwagi na ilość aktywnie funkcjonujących w powiecie jednostek ochotniczych. Takich OSP jest na ziemi ząbkowickiej 38, to 3 wynik w województwie. Duża ilość OSP przekłada się na rzeszę ponad 650 strażaków ochotników spełniających kryteria bezpośredniego udziału w działaniach.

Podczas tego jak i pozostałych spotkań z-ca komendanta wojewódzkiego podziękował zebranym prezesom za wielkie ochotnicze zaangażowanie i trud wkładany na co dzień w tę chwalebną, ale i niebezpieczną służbę. Przedstawił również wnioski z pierwszego roku funkcjonowania  ustawy o osp w województwie, szczególną uwagę zwracając na znaczenie wprowadzenia ustawą świadczenia ratowniczego, czyli dodatku do emerytur dla druhów którzy poświęcili 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet na aktywną służbę w OSP.  Omówił również pozytywne oddziaływanie ustawy na wysokość ekwiwalentu za udział w działaniach, szkoleniach i ćwiczeniach, zagadnienia z zakresu rozdziału i rozliczania dotacji, zakupy pojazdów pożarniczych, plany szkoleniowe wrocławskiego ośrodka szkolenia.

 

Tekst: mł.bryg. Michał Pięta

Zdjęcia: Janusz Wilk, mł. kpt. Mirosław Gomólka

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}