Kampania dla życia
12.10.2021
Analogicznie jak w latach ubiegłych, okres jesienny charakteryzuje się zwiększoną liczbą zagrożeń związanych z pożarami kominowymi, zatruciami czadem itp. Dlatego też właśnie w tym czasie szczególnie nasilone są akcje strażaków i kominiarzy na rzecz bezpiecznego użytkowania instalacji grzewczych, a szczególnie pieców i przewodów kominowych. Także w tym roku Krajowa Izba Kominiarzy prowadzi akcję społeczną – ZAPROŚ KOMINIARZA, nad którą honorowy patronat objął komendant główny PSP. Krajowa Izba Kominiarzy popiera z kolei kampanię informacyjną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, prowadzoną przez MSWiA oraz PSP.
Działania na rzecz uwrażliwienia mieszkańców na zagrożenia związane z np. niedrożnymi kominami, podejmowane są także na Dolnym Śląsku. Przykładem tego inicjatywa ogłoszona przez Urząd Miejski Wrocławia pn. „Czadowa Akcja”. Jej celem jest, jak napisano w uzasadnieniu, uświadomienie o zagrożeniach oraz zachęcenie do wzmożonych kontroli urządzeń grzewczych. Jest to zarazem postulat, aby wymieniać stare piece, tzw. kopciuchy, na bardziej nowoczesne. Bo to oznacza bezpieczeństwo mieszkańców, ale także czystsze powietrze. W ramach akcji podjęto szereg działań m.in. październiku rozpoczęły się przeglądy kominiarskie wszystkich mieszkań komunalnych we Wrocławiu, niezależnie od sposobu, w jaki są ogrzewane.
Problem pożarów i zatruć, w tym niestety także śmiertelnych, spowodowanych uwolnieniem czadu, zatkaniem sadzą przewodów kominowych, wciąż pozostaje aktualny. Dość przypomnieć, że każdego roku strażacy odnotowują kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych. W ubiegłorocznym sezonie grzewczym zatruciu uległo ponad 1200 osób, a w 43 przypadkach odnotowano ofiary śmiertelne.
Jak pokazują dane, także tej jesieni dolnośląscy strażacy mierzą się ze zwiększoną liczbą zatruć, pożarów kominowych oraz poważnych awarii urządzeń grzewczych. Tylko od początku września bieżącego roku, strażacy odnotowali na terenie Dolnego Śląska 74 pożary kominowe oraz 32 przypadki ulatniania się tlenku węgla. Podtruło się 7 osób, w tym jedno dziecko. Na szczęście, jak dotąd, nie było zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym.
Jest też duża szansa na to, że ofiar śmiertelnych czadu i pożarów w ogóle nie będzie. Pod warunkiem, wszakże, że wszyscy będą przestrzegać apeli i wskazówek dotyczących bezpiecznych zachowań, przypominanych przez strażaków, kominiarzy, a także władze samorządowe. Takich choćby jak te, aby nie palić otwartym ogniem w mieszkaniu, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, uważać na niedopałki papierosów, nie przechowywać substancji łatwopalnych w mieszkaniu, nie zostawiać urządzeń grzewczych bez nadzoru, zachować czujność.
Lech Lewandowski. Fot. arch