ODPRAWA SZKOLENIOWA PIONU KONTROLNO-ROZPOZNAWCZEGO
W dniach 28-29 października 2024 r. w Zieleńcu odbyła się dwudniowa odprawa szkoleniowa dla naczelników i kierowników komórek kontrolno-rozpoznawczych komend powiatowych i miejskich Państwowej Straży Pożarnej woj. dolnośląskiego.
Tematyka odprawy obejmowała m.in. podsumowanie działalności pionu kontrolno-rozpoznawczego za 2023 r. i III kw. 2024 r. oraz stosowanie przepisów prawnych przy prowadzeniu czynności kontrolno-rozpoznawczych. Omówiono najczęściej identyfikowane błędy w postępowaniach administracyjnych prowadzonych w pierwszej instancji oraz poruszono problematykę sporządzania dokumentacji pokontrolnej dot. zakładów zwiększonego i dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Tego dnia omówione zostały także istotne zagadnienia dot. syndromu wypalenia zawodowego, a tematykę tę przybliżyła nam nasza koleżanka, a zarazem psycholog w KW PSP we Wrocławiu – st. str. Monika Lipińska.
W drugim dniu odprawy uczestniczyli również zaproszeni na nią rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Ponieważ obie grupy specjalistów, wykonując swoje obowiązki zawodowe są uczestnikami realizacji licznych zamierzeń budowlanych, choć na różnych ich etapach, tego też dnia poruszono kwestie leżące w zainteresowaniu zarówno jednej jak i drugiej ze stron.
W tym kontekście funkcjonariusze Wydziału Przeciwdziałania Zagrożeniom naszej komendy omówili m.in. ostatnie zmiany jakie dokonały się w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także zagadnienia ochrony przeciwpożarowej garaży, w których przewidziano miejsca do ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych plug-in. Ożywioną dyskusję wzbudziła przede wszystkim poruszona kwestia braku przejezdności dróg pożarowych w obszarach ścisłej zabudowy miejskiej. Ilość zabranych głosów w tym temacie uświadamia nam, że problem ten dotyczy nie tylko największych miast, a jest co raz częściej rozpoznawany również w mniejszych ośrodkach miejskich.
Ciekawy referat nt. projektu urządzenia przeciwpożarowego przedstawił zaproszony gość specjalny – st. bryg. Mikołaj Pawełczyk – Naczelnik Wydziału Przeciwdziałania Zagrożeniom KW PSP w Łodzi, jednocześnie rzeczoznawca ds. zabezpieczeń ppoż. Był to wykład o tyle dla nas cenny, że mogliśmy poznać spojrzenie na tę kwestię specjalisty z innej części kraju.
Na zakończenie Komendant st. bryg. Piotr Grzyb oraz Naczelnik st. bryg. Rafał Lik podziękowali naczelnikom i kierownikom komend za dotychczasową służbę na rzecz poprawy bezpieczeństwa pożarowego.
Przyjęta po raz kolejny przez naszą komendę formuła odprawy szkoleniowej okazała się bardzo cenna. Stworzyła ona przestrzeń do dyskusji nt. dążenia do poprawy bezpieczeństwa pożarowego między funkcjonariuszami PSP i rzeczoznawcami ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, których wspólnym celem jest dążenie do utrzymania tego bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Wyrazem tego były liczne podziękowania z obu stron za stworzenie możliwości podzielenia się swoimi doświadczeniami w tej materii.
W pierwszym dniu odprawy szkoleniowej wzięło udział łącznie 40 funkcjonariuszy PSP, a w drugim 43 funkcjonariuszy PSP oraz 10 rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.