W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OSP w nowej odsłonie

03.01.2022

Spotkanie w UW

            


    Pod koniec ubiegłego 2021 roku prezydent RP podpisał przyjętą przez Sejm ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Tym samym zakończył się trwający wiele miesięcy proces tworzenia nowych zasad funkcjonowania OSP. Przede wszystkim w ramach całej formacji strażackiej, ale też patrząc szerzej, także w skali bezpieczeństwa państwa. Tak patrząc jest to więc akt prawny o doniosłym znaczeniu, ponieważ jego skutki odczują zarówno druhowie OSP, cała formacja strażacka, jak i w konsekwencji wszyscy obywatele korzystający z ochrony przed rozmaitymi zagrożeniami.


    Należy podkreślić, że proces tworzenia nowego prawa wzbudził wiele emocji i gorące dyskusje. Konsultacje prowadzone w środowisku strażackim obfitowały w liczne wnioski i propozycje, co znajdowało swoje odzwierciedlenie w nanoszonych do projektu poprawkach. Niemniej prace nad dokumentem postępowały, w czym znaczący udział mieli zarówno praktycy, doskonale obeznani ze strażackim rzemiosłem, jak i pracownicy naukowi z Uniwersytetu Wrocławskiego.


Jedni i drudzy aktywnie współdziałali w powołanym przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adama Jezierskiego, Interdyscyplinarnym Zespole Badawczym. Ostatecznie powstał rządowy projekt ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych, który przeszedł całą procedurę od konsultacji społecznych po debatę sejmową. W efekcie tego procesu, po uchwaleniu przez Sejm, przyjęta przez parlament ustawa została podpisana przez prezydenta RP. Tym samym zakończył się proces legislacyjny, a zapoczątkowany został zupełnie nowy rozdział w praktycznym funkcjonowaniu strażackiej formacji. O randze tego zdarzenia świadczą słowa szefa BBN, który określił znaczenie ustawy jako „potrzebne wzmocnienie OSP w systemie bezpieczeństwa państwa.”


Natomiast komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak skierował do dziekana Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Karola Kliczki pismo z podziękowaniami i gratulacjami za wielki udział wrocławskiego środowiska naukowego stwierdzając m.in. „Składam na ręce Pana Dziekana wyrazy uznania za prowadzoną działalność naukową w obszarze bezpieczeństwa państwa, a także za możliwość korzystania z dorobku i osiągnięć naukowych uczelni”.


 List wręczyli dziekanowi dyrektor Biura ds. Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, Stanisław Ręcławowicz, dolnośląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Marek Kamiński oraz zastępca dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP, st. bryg. Bogusław Brud. Spotkanie u dziekana było jednocześnie okazją do szerszych refleksji dotyczących wieloletniej współpracy pracowników naukowych i strażaków w budowaniu nowoczesnych formacji.


Przypomniano, że to bezpośrednie współdziałanie datuje się od początków polskich przemian ustrojowych i zaowocowało przyjęciem przez Sejm RP tzw. ustaw pożarniczych w sierpniu
1991 r.  Stanowiły prawno - ustrojowe podwaliny pod utworzenie Państwowej Straży Pożarnej i Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, które z powodzeniem funkcjonują do dziś. Przy tej okazji profesor Kliczka podkreślił m.in. ogromne znaczenie ścisłego związku pomiędzy pracą naukowców i jej efektami w postaci praktyki. Jak zaznaczył przykład współdziałania środowisk wrocławskich naukowców i strażaków jest w tym kontekście szczególnie znaczący.


Tekst i fot. Lech Lewandowski

 

   

 

    

 

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}