Ratownicza edukacja druhów OSP
Jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez komendy powiatowe PSP na rzecz funkcjonujących na ich terenie jednostek OSP,są szkolenia druhów. Zadanie to ma ogromne znaczenie, co jest oczywiste, ponieważ warunkiem skutecznej pomocy przy rozmaitych zdarzeniach jest przede wszystkim odpowiednie wyszkolenie strażaka – ratownika. Ale aby ono było na odpowiednio wysokim poziomie, instruktorami muszą być osoby mające wiedzę i doświadczenie. Ponadto niezbędne jest także stworzenie zaplecza do prowadzenia konkretnych zajęć.
Przykładem realizacji tego szkoleniowego zadania, są doświadczenia z KP PSP w Świdnicy. W mijającym roku przeprowadzono tu dwa kursy dla druhów OSP – podstawowy i dla kierujących działaniami ratowniczymi. Łącznie strażackie kwalifikacje zdobyło 78 druhów, co oczywiście przekłada się na wzrost ratowniczej gotowości strażaków w skali powiatu. Zwłaszcza, że w świdnickiej KP PSP z powodzeniem rozwiązano ważny problem szkoleniowego zaplecza.
W ramach kursów są prowadzone zajęcia teoretyczne, których niezbędnym uzupełnieniem jest szkolenie praktyczne. Łącznie jest to 126 godzin szkoleniowych. Aby jednak ten czas szkoleniowy był efektywnie wykorzystany, strażacy nawiązali współpracę z lokalnymi służbami. I tak np. żeby sprawnie usuwać wiatrołomy tarasujące drogi, strażacy muszą potrafić umiejętnie posługiwać się piłami spalinowymi. Dlatego tak cenna jest współpraca ze służbą leśną. W trakcie tych zajęć uczestnicy kursów tną np. powalone drzewa, konary i zdobywają niezbędne umiejętności.
Z kolei wykonanie dostępu do poszkodowanego, który na skutek wypadku został zakleszczony w samochodzie, wymaga umiejętności cięcia blach, stosowania narzędzi hydraulicznych itp. A zatem przydaje się współpraca z lokalnym złomowiskiem, gdzie z wykorzystaniem wraków samochodowych, można prowadzić odpowiednie szkolenie. Natomiast ratownictwo wodne wiąże się z działaniami na wodzie. W przypadku KP PSP w Świdnicy cenne jest wykorzystywanie do tego celu zalewu w Komorowie. Tu, dzięki współpracy z „wodniakami” prowadzone jest szkolenie druhów z zakresu ratownictwa wodnego.
Działalność szkoleniowa na rzecz OSP, realizowana przez KP PSP Świdnica, to oczywiście tylko jeden z wielu przykładów tego rodzaju wsparcia udzielanego strażakom ochotnikom. Podobne szkolenia specjalistyczne, obejmują tematycznie wszystkie najważniejsze dziedziny. Są m.in. także z ratownictwa medycznego, szkolenia kierowców – konserwatorów, naczelników OSP, szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego, współdziałania z LPR, operatorów samochodów z drabiną mechaniczną oraz w komorze dymowej.
Wszystkie te szkolenia są sukcesywnie realizowane przez komendy PSP w województwie dolnośląskim. Dzięki temu w bieżącym roku przeszkolono łącznie 1928 strażaków ochotników, którzy dzięki temu mogą samodzielnie lub we współdziałaniu operacyjnym ze strażakami PSP, skutecznie prowadzić działania ratowniczo – gaśnicze. Zwłaszcza, że równocześnie jednostki dolnośląskich OSP są sukcesywnie doposażanie w samochody i ratowniczy sprzęt.
Tekst Lech Lewandowski. Fot. arch.