Ratownicze współdziałanie strażaków i wojska
08.09.2021
Komenda Wojewódzka PSP we Wrocławiu oraz 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, łączą siły w dziedzinie ratownictwa wysokościowego z wykorzystaniem śmigłowców. Istota porozumienia w tej sprawie, które zawarto 8 września br. polega na wykorzystywaniu statków powietrznych będących na wyposażeniu 25 BKPow. m.in. w ratownictwie wodnym, technicznym i medycznym.
Takie ogólne nakreślenie obszaru współpracy zostało doprecyzowane w poszczególnych punktach Porozumienia. Dla potrzeb uregulowania zasad współpracy przewiduje się m.in. wypracowanie procedur niezbędnych do prowadzenia wspólnie przez 22 BKPow. oraz KW PSP działań ratujących zagrożone zdrowie i życie. I tak podjęte zostaną prace na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa w trakcie wykorzystywania technik linowych na śmigłowcach. Kolejna ważna dziedzina uzgodnień dotyczy lotów nad obszarami górzystymi i mocno zurbanizowanymi, a także prowadzenia ewakuacji z wykorzystaniem technik linowych.
W ramach współpracy przewiduje się łączenie sił w przypadku wystąpienia klęski masowej. Wspólnie realizowanym zadaniem będzie np. prowadzenie segregacji poszkodowanych (TRIAGE), ewakuacji medycznej oraz psychologicznego wsparcia poszkodowanych. Inna ważna dziedzina dotyczy wspólnych szkoleń z zakresu ratownictwa, konferencji tematycznych, organizacji łączności oraz wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych.
Z punktu widzenia PSP, na podkreślenie zasługuje również stworzona możliwość szkolenia ratowników PSP przez kadrę 25 BKPow i na zasadach określonych w regulaminie Lotów Sił Zbrojnych RP. W sumie więc przyjęte Porozumienie podpisane przez Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Marka Kamińskiego i dowódcę 25 BKPow. płk Mariusz Pawluka, otwiera nowe możliwości ratownicze. A to oznacza większą skuteczność działań oraz ważny krok na drodze ratowniczej współpracy służb w dziedzinie wzmocnienia systemu bezpieczeństwa obywateli.
Tekst: Lech Lewandowski
Foto: bryg. Aleksander Kucharczyk