Razem przeciwko pandemii
24.03.2021
W odpowiedzi na zagrożenie bardzo zjadliwym koronawirusem tzw. mutacji brytyjskiej, mobilizowane są wszystkie siły i środki w celu opanowania tego trzeciego już ataku patogenu. Do walki aktywnie włączają się także dolnośląscy strażacy, zarówno PSP jak i OSP. Przy czym, co warto podkreślić, ze wsparciem dla działań podejmowanych przez strażaków spieszą także firmy i osoby prywatne.
Szczególnym przykładem takiego wsparcia jest uruchomienie dwóch baz magazynowania tlenu. Jedna została utworzona w KP PSP w Polkowicach, a druga w JRG nr. 4 we Wrocławiu. W bazach tych zmagazynowano ponad 700 butki z tlenem. Jest to rezerwa tlenu przygotowana na potrzeby szpitali oraz Pogotowia Ratunkowego. Utworzenie baz tlenu było możliwe m.in. dzięki życzliwości i zaangażowaniu dolnośląskich firm i osób prywatnych. Są to: ELTUR Serwis Bogatynia, AZ-GAZ Nowa Ruda, Hydro – Tech Bielawa i Janusz Zajdel Wojciechowice.
Strażacy, dziękując wszystkim za każde wsparcie umożliwiające prowadzenie skutecznych działań, wskazują jednocześnie na znaczenie tego rodzaju współpracy dla dobra powszechnego. W warunkach wzrostu zachorowań właśnie tlen jest bezwzględnie potrzebny do ratowania życia osób zakażonych patogenem. Bez tlenu pacjenci ciężko przechodzący chorobę po prostu się duszą, a wówczas nie ma w ogóle mowy o ratowaniu zagrożonego życia.
Ostatnim przykładem na to, jak bardzo potrzebne są bazy tlenu, jest akcja strażaków przeprowadzona 22 marca 2021 r. Tego dnia strażacy przetransportowali z bazy tlenu w Polkowicach do Szpitala Powiatowego w Głogowie 24 butle z tlenem po 50 litrów każda. Tego rodzaju potrzeby są więc dzięki utworzeniu baz tlenu zaspokajane. W warunkach ogromnych potrzeb tlenu dla ratowania wciąż powiększającej się liczby osób zakażonych, ma to zgoła zasadnicze znaczenie.
Warto też przy okazji przypomnieć, że dolnośląscy strażacy otrzymali od firm i instytucji m.in. płyny do dezynfekcji oraz rękawiczki i maseczki, niezbędne do bezpiecznego prowadzenia akcji ratowniczych. Rozwija się także prowadzona przez strażaków szeroko zakrojona akcja informacyjna. Ulotki z najważniejszymi informacjami dotyczącymi pandemii, programu szczepień przeciwko covid, a także z adresami i telefonami kontaktowymi punktów szczepień na danym terenie, trafiają do gospodarstw domowych gmin wiejskich i miejsko – wiejskich całego województwa dolnośląskiego.
Akcja ulotkowa jest też bezpośrednio powiązana ze wsparciem osób zainteresowanych dowozem do punktów szczepień. Szczególnie osoby w podeszłym wieku, a także z niepełnosprawnościami, chętnie zwracają się o tego rodzaju pomoc. Dzięki temu wiele osób nawet z odległych od dużych aglomeracji, niewielkich wiosek ma możliwość zaszczepienia i tym samym uzyskania odporności przed zakażeniem.
Lech Lewandowski. Fot.arch.