MDP - Sportowa walka i koleżeńskie spotkanie
20.06.2021
Sportowa walka i koleżeńskie spotkanie
15 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, w tym 7 dziewczęcych i 8 chłopięcych, wzięło udział w tegorocznej edycji Zawodów Sportowo – Pożarniczych. To ważne przedsięwzięcie sportowe zostało przeprowadzone 20 czerwca 2021 r. w Chojnowie. Zawodom nadano wysoką rangę, o czym świadczy obecność wielu znamienitych gości - Dolnośląski Komendant wojewódzki PSP st. bryg Marek Kamiński, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. dolnośląskiego Ryszard Drozd, Komendant miejski PSP Legnica bryg. Wojciech Huk, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Legnicy mł. bryg. Marcin Swenderski, Członek Zarządu Powiatu Legnickiego – Krzysztof Sowiński, Burmistrz Miasta Chojnów – Jan Serkies.
Jak zawsze celem zawodów były m.in. popularyzacja wśród młodzieży zrzeszonej w MDP OSP sportów pożarniczych, weryfikacja praktycznych umiejętności zdobytych w trakcie dotychczasowego szkolenia, no i wyłonienie oraz uhonorowanie najlepszych. Ale warto też podkreślić, że zawody MDP, to także okazja do koleżeńskich spotkań, dyskusji i dobrej zabawy.
Tak też było i w tym roku. Zawody zostały dobrze przygotowane nad czym czuwał Zarząd Wojewódzki Związku OSP RP województwa dolnośląskiego, który powołał również Sędziego Głównego - kpt. Tomaszem Dudą. Pozostały skład sędziowski został skrupulatnie dobrany z członków Krajowego oraz Wojewódzkiego Kolegium Sędziów.
Zgodnie z przepisami Regulaminu Młodzieżowych Zawodów Sportowo – Pożarniczych MDP – 1/2010, zawody rozegrano w dwóch konkurencjach: ćwiczenie bojowe oraz sztafeta pożarnicza.
Tradycją zawodów jest m.in.: ich wysoki poziom i wyrównana, zacięta walka drużyn o jak najlepsze czasy wykonywanych zadań, poprawność wykonywania poszczególnych czynności i w konsekwencji wyniki końcowe. Na to wszystko zaś składa się szereg elementów jak zgranie drużyny, doskonałe współdziałanie w wykonywaniu zadań, wzajemne zrozumienie w zespole, umiejętność wychodzenia z sytuacji trudnych np. na skutek popełnionych przypadkowych błędów, itp.
Ostatecznie zmagania sportowe strażackiej młodzieży zaowocowały zdobytymi punktami i miejscami w końcowej klasyfikacji. W kategorii drużyn dziewczęcych bezkonkurencyjna okazała się drużyna OSP Trzebnice. Drugie miejsce wywalczyły dziewczyny z OSP Rokitki, a na pudle znalazło się też miejsce dla znakomitej drużyny OSP Lubnów.
Natomiast wśród drużyn chłopięcych mistrzowską formą popisali się młodzi zawodnicy z OSP Rokitki, którzy zdobyli pierwsze miejsce. Zważywszy, że dziewczęta z OSP Rokitki zajęły w końcowej klasyfikacji drugie miejsce, można mówić o podwójnym sukcesie tej OSP. W klasyfikacji chłopców drugie miejsce wywalczyli zawodnicy z OSP Smolec, a na trzeciej pozycji uplasował się zespół OSP Ruszów.
Zawody w Chojnowie były wydarzeniem, które warto odnotować także w kontekście sukcesywnego powrotu do normalności w działalności OSP i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Wojewódzkie zawody, które zostały poprzedzone przygotowaniami i treningami w macierzystych jednostkach, to dowód na istotny spadek zagrożenia covidowego wśród społeczności strażackiej. Jest to praktyczny efekt szczepień, ale też rezultat racjonalnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa, o które zadbano także w trakcie zawodów sportowych.
Klasyfikacja końcowa
Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych - dziewczęta
Lp. Drużyna Punktacja łączna
1. OSP Trzebnice 1060,4
2. OSP Rokitki 1036,6
3. OSP Lubnów 992,3
4. OSP Tymowa 987,7
5. OSP Zagrodno 906,2
6. OSP Smolec 900,4
- OSP Ruszów drużyna nie ukończyła konkurencji
Kategoria Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych – chłopcy
Lp. Drużyna Punktacja łączna
1. OSP Rokitki 1044,3
2. OSP Smolec 1040,5
3. OSP Ruszów 1039,0
4. OSP Szklary Dolne 972,2
5. OSP Olszanica 969,3
6. OSP Trzebieszowice 964,8
7. OSP Rudna 931,2
8. OSP Miłowice 874,9
Tekst: Lech Lewandowski. Fot. Janusz Wilk.