W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie polsko-niemieckiej grupy roboczej ds. realizacji porozumień o wzajemnej pomocy podczas katastrof, klęsk żywiołowych i innych poważnych wypadków

20.01.2025

Spotkanie polsko-niemieckiej grupy roboczej ds. realizacji porozumień o wzajemnej pomocy podczas katastrof, klęsk żywiołowych i innych poważnych wypadków - uczestnicy siedzą przy stole i rozmawiają między sobą

15 stycznia 2025 roku w Poczdamie odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. realizacji porozumień o wzajemnej pomocy podczas katastrof, klęsk żywiołowych i innych poważnych wypadków, działającej w ramach Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej.

W spotkaniu wzięli udział przewodniczący polskiej i niemieckiej strony grupy roboczej: przedstawiciele Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, przygranicznych Komend Wojewódzkich PSP, w tym Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Samorządu Terytorialnego Brandenburgii oraz przedstawiciele krajów związkowych Niemiec: Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia, Saksonia.

Współpraca między Rzecząpospolitą Polską, a Republiką Federalną Niemiec w zakresie pomocy podczas katastrof opiera się na międzyrządowej Umowie z dnia 10 kwietnia 1997 roku oraz na porozumieniach zawartych między przygranicznymi województwami w Polsce i krajami związkowymi w Niemczech. Umowa i porozumienia lokalne zapewniają efektywne udzielanie pomocy wzajemnej na obszarze przygranicznym.

Głównym celem spotkania było omówienie kwestii aktualizacji załącznika do instrukcji metodycznej. Dokument ten zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące działań grup ratowniczych i procedur transgranicznej pomocy. Instrukcja ma charakter pomocniczy w kontekście operacyjnych działań ratowniczych i wspiera skuteczne reagowanie na sytuacje kryzysowe.

Współpraca pomiędzy Polską, a Niemcami odbywa się na wielu płaszczyznach i obejmuje szeroki wachlarz działań, od pomocy ratowniczej po inicjatywy regionalne i społeczne. Wymiana dobrych praktyk w zakresie transgranicznej pomocy ratowniczej stanowi istotny element budowania wzajemnego zaufania i zwiększania bezpieczeństwa w regionie przygranicznym.

 

Opracowanie i zdjęcia: Biuro Współpracy Międzynarodowej KG PSP.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}