STARLINK w służbie
Od początku prowadzenia działań Wydział Informatyki i Łączności KW PSP we Wrocławiu był zaangażowany organizację zaplecza technicznego Sztabu Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Kluczowym w tym aspekcie było zapewnienie łączności teleinformatycznej dla wszystkich komend PSP woj. dolnośląskiego.
W związku z przerwami w dostępnie do sieci internet oraz prądu w rejonach objętych powodziami należało zapewnić wykonywanie awaryjnych łączy internetowych, które były możliwe głównie dzięki zestawom łączności satelitarnej STARLINK.
KW PSP we Wrocławiu było pośrednikiem w dystrybucji zestawów łączności satelitarnej STARLINK na teren woj. dolnośląskiego nie tylko dla Państwowej Straży Pożarnej, ale również dla jednostek samorządowych. Przez kilka dni udało się skutecznie zadysponować i uruchomić prawie 160 zestawów tego typu.
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Instytutu Łączności – PIB podległemu Ministerstwu Cyfryzacji, który zapewnił dostęp do urządzeń.
Wśród osób współpracujących szczególne podziękowania należą się:
Panu Dariuszowi Dąbkowi - dyrektorowi Instytutu Łączności - PIB
Panu Maciejowi Szpunarowi – głównemu specjaliście ds. koordynacji i obsługi projektu
Pani Joanie Ciemniewskaiej - głównemu specjaliście ds. koordynacji i obsługi projektu
Pan Marcinowi Zasiewskiemu – specjaliście inżynieryjno - technicznemu
Pan Ireneuszowi Malinowskiemu – głównemu specjaliście ds. koordynacji i obsługi projektu
Jest to grupa osób, które były dostępne 24h na dobę i służyły pomocą w rozwiązywaniu problemów technicznych przy aktywacji oraz podłączaniu zestawów STARLINK.
Należy zauważyć, że w cieniu działań powodziowych bardzo prężnie działało również Biuro Informatyki i Łączności Komendy Głównej PSP, które zadecydowało o stworzeniu sieci łączności radiowej dalekiego zasięgu. Był to pierwszy tego typu projekt, który znacznie usprawnił działania koordynacyjne w miejscach, w których zabrakło prądu i mediów. Sieć łączności była stworzona dzięki zadysponowanym na miejsce Samochodom Dowodzenia i Łączności z jednostek:
• KW PSP Poznań
• KW PSP Kielce
• KW PSP Lublin
• KW PSP Gorzów Wielkopolski
• KW PSP Białystok
• KP PSP Chojnice
• SA PSP Kraków
Samochody Dowodzenia i Łączności po raz kolejny sprawdziły się w ekstremalnych działaniach zapewniając łączność i koordynację działań na obszarze objętym powodziami. Dzięki nim stworzone lokalne zespoły kierujące działaniami ratowniczymi mogły zapewnić szybki przepływ informacji w czasie, kiedy nie działała łączność komórkowa i były przerwy w dostawie prądu.
Samochody Dowodzenia i Łączności spowodowały, że koordynowanie akcji ratowniczej przebiegało sprawnie i na bieżąco reagowano na zgłaszane potrzeby dysponowania kolejnych sił i środków nie tylko z terenu woj. dolnośląskiego ale z całego kraju.
Tekst: mł. bryg. Grzegorz Sobieraj
Zdjęcia: mł. asp. Krzysztof Orzechowski, asp. Marcin Matyja