Szkolenie rzeczoznawców HASTON CITY 2023
„Wrocław miasto spotkań. Tym hasłem promuje się stolica Dolnego Śląska i w tym duchu po raz 10 od 2016 r. Wrocław gościł specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa pożarowego. Można już chyba powiedzieć, że powoli staje się to naszą tradycją.
Szanowni Państwo, materiały ze szkolenia dostępne są pod poniższymi adresami internetowymi:
- Pierwszy dzień szkolenia - https://drive.google.com/file/d/14bYyaEMfNUWBHsl3Ky0XvSOJ1r1rf-sD/view?usp=drive_link
- Drugi dzień szkolenia - https://drive.google.com/file/d/1zOHi3QuPlSHvQUjGs4O_CMiUhKP56XYH/view?usp=drive_link
Pliki skompresowane *.zip zabezpieczone są hasłem, które zostało wyświetlone podczas szkolenia. Materiały szkoleniowe przeznaczone są wyłącznie dla uczestników szkolenia.
W dniach 20-21 listopada w hotelu HASTON CITY we Wrocławiu odbyło się dwudniowe szkolenie rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, którego organizatorem był Ośrodek Szkolenia tutejszej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.
Tematyka szkolenia dotyczyła szeroko rozumianej ochrony przeciwpożarowej zabytków oraz przygotowania obiektu i/lub terenu do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Tradycyjnie wydarzenie otworzył Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Marek Kamiński.
Z przyjemnością informujemy, że zainteresowanie wydarzeniem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, czego wyrazem okazała się bardzo duża ilość otrzymanych zgłoszeń osób chętnych do wzięcia udziału w szkoleniu. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc nie wszyscy jednak otrzymali taką możliwość. Ostatecznie w wydarzeniu wzięło udział niemal 90 specjalistów z całego kraju.
Pierwszy dzień szkolenia w całości poświęcony został ochronie przeciwpożarowej zabytków oraz dobrym praktykom inżynierskim w tym zakresie. Omówiono wyzwania przed jakimi stoją projektanci, rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych i organy kontrolne PSP biorące udział w opiniowaniu przy realizacji procesów inwestycyjnych dotyczących tego typu obiektów. Poruszono także kwestie organizacji i koordynacji działań związanych z zabezpieczeniem przeciwpożarowym zabytków. Prócz tak istotnych zagadnień nie mogło również zabraknąć informacji na temat praktycznych sposobów zabezpieczania przeciwpożarowego obiektów zabytkowych. W tym kontekście omówiono przykłady realizacji zabezpieczeń na kilku obiektach (studium przypadku, m.in. Aula Leopoldina na Uniwersytecie Wrocławskim, Panorama Racławicka), przedstawiono możliwości zabezpieczenia konstrukcji budynków z poszanowaniem ich wartości historycznej oraz nowoczesne rozwiązania w oparciu o zintegrowane systemy bezpieczeństwa pożarowego. Zaprezentowano również inżynierskie metody określania klasy odporności ogniowej drewnianych elementów budynku na przykładzie wybranych obiektów zabytkowych.
Szkolenie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem jego uczestników, czego zasługą okazał się nie tylko przemyślany i odpowiadający oczekiwaniom środowiska rzeczoznawców dobór tematów, ale również udział w wydarzeniu prelegentów będących ekspertami w swoich dziedzinach. Co ogromnie cieszy, po raz pierwszy wśród zaproszonych ekspertów głos zabrał przedstawiciel organu sprawującego nadzór nad ochroną zabytków – Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Drugi dzień szkolenia przybrał nieco inny charakter, gdyż poruszone zostały zagadnienia z pogranicza prewencji i działań operacyjnych prowadzonych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej. Dobierając tematykę szkolenia uznano bowiem, że jest ona o tyle ważna, że od efektów pracy projektantów i rzeczoznawców zależy nie tylko komfort pracy strażaków, ale często i skuteczność prowadzonych przez nich działań. Wychodząc z założenia, że zaprojektowane rozwiązania techniczne i przyjęte rozwiązania organizacyjne spełnią swoją rolę tylko wtedy, gdy odbiorcy tych rozwiązań będą mieli szansę z nich skorzystać, skupiono się na zaprezentowaniu rozwiązań zapewniających strażakom możliwości skutecznego i bezpiecznego prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Omówiono szereg wyzwań z jakimi na co dzień mierzą się projektanci i rzeczoznawcy, poczynając od wymagań formalno-prawnych w zakresie zarówno przygotowania obiektu budowlanego lub terenu do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej jak i stosowania rozwiązań zamiennych, poprzez taktykę działań gaśniczych w kontekście wymaganej ilości wody do zewnętrznego gaszenia pożaru oraz sposoby doprowadzania drogi pożarowej do budynku, a kończąc na projektowaniu systemów wentylacji strumieniowej w garażach podziemnych ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa ekip ratowniczych. Swoją rozległą wiedzą i doświadczeniem podzielili się przedstawiciele Biura Przeciwdziałania Zagrożeniom Komendy Głównej PSP, a także wykładowca Akademii Pożarniczej w Warszawie specjalizujący się w tematyce działań gaśniczych, czy też rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, w tym również Naczelnicy Wydziału Przeciwdziałaniom Zagrożeniom naszej komendy.
Obie odsłony szkolenia kończono pisemnym egzaminem z omawianego w danym dniu zakresu.
Omawiane zagadnienia stały się przyczynkiem do merytorycznej dyskusji, dzięki czemu po każdym wystąpieniu możliwa była wymiana poglądów i podzielenie się swoimi doświadczeniami. Szczególnie miło jest nam poinformować, że doceniona została także sama organizacja i przebieg szkolenia, za które odpowiadali funkcjonariusze Wydziału Przeciwdziałania Zagrożeniom naszej komendy, przy wsparciu pracownika Ośrodka Szkolenia. Zebrane od uczestników oraz prelegentów podziękowania i gratulacje utwierdzają nas w przekonaniu, że prowadzone przez Komendę Wojewódzką PSP we Wrocławiu szkolenia spotykają się z dużym uznaniem środowiska ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa pożarowego. Otrzymany „feedback” stanowi dla nas wyróżnienie i zachętę do kontynuowania starań o prowadzenie szkoleń w kolejnych latach.
W imieniu Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, a także funkcjonariuszy Wydziału Przeciwdziałania Zagrożeniom oraz Ośrodka Szkolenia naszej komendy serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w szkoleniu wszystkim jego uczestnikom i zapraszamy na kolejne jego edycje.