W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkolenie z ratownictwa technicznego realizowanego przez KSRG w zakresie podstawowym

W terminie od 17 do 21 kwietnia 2023 roku w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu przeprowadzono Szkolenie z ratownictwa technicznego realizowanego przez ksrg w zakresie podstawowym.

PHOTO

Instruktorami prowadzącymi zajęcia teoretyczne i praktyczne byli funkcjonariusze Ośrodka Szkolenia KW PSP we Wrocławiu, a celem szkolenia było przygotowanie metodyczne i tematyczne strażaków do prowadzenia szkoleń w ramach doskonalenia zawodowego w jednostkach ratowniczo-gaśniczych.

 

W ramach szkolenia omówiono następujące zagadnienia:

  1.  Podstawowe działania ratownicze - zadania z zakresu ratownictwa technicznego realizowane przez jednostki wchodzące w skład ksrg w zakresie podstawowym. Działania ratownicze, pomocnicze czynności ratownicze podczas zdarzeń komunikacyjnych. Zadania ratowników. Etapy działań ratowniczych.
  2.  Bezpieczeństwo działań - zagrożenia występujące podczas działań ratowniczych. Oznakowanie i zabezpieczenie terenu akcji.
  3.  Budowa pojazdów - elementy konstrukcyjne pojazdów osobowych, ciężarowych
    i autobusów. Budowa pojazdów szynowych. Instalacje zasilające
    w pojazdach. Systemy bezpieczeństwa biernego pojazdów (np. poduszki powietrzne, kurtyny, napinacze pasów, łamana kolumna kierownicza). Oznakowanie pojazdu wskazujące źródło napędu. Karty ratownicze.
  4.  Sprzęt wykorzystywany w działaniach w transporcie drogowym i szynowym - sprzęt do znakowania i zabezpieczenia terenu akcji. Sprzęt stosowany do stabilizacji pojazdów (zestawy klinów, drewno, podpory mechaniczne, drabiny, pasy, wyciągarki). Sprzęt stosowany do cięcia, rozpierania i odginania elementów konstrukcyjnych w pojazdach (nożyce, cylindry rozpierające, rozpieracz ramieniowy, rozpieracz kolumnowy). Sprzęt stosowany do unoszenia (poduszki nisko- i wysokociśnieniowe). Agregaty zasilające. Zasady bezpieczeństwa podczas pracy poszczególnymi rodzajami sprzętu. Konserwacja sprzętu.
  5.  Działania ratownicze - elementy organizacji terenu akcji (pole składowania sprzętu, odciętych elementów, udzielania pomocy medycznej). Stabilizacja pojazdów w różnych położeniach (na kołach, na boku, na dachu, na skarpie). Zasady wykonywania dostępu do osób uwięzionych w pojazdach osobowych, ciężarowych, autobusach i pojazdach szynowych. Określanie miejsc cięcia, rozpierania, odginania w pojazdach osobowych, ciężarowych, autobusach i pojazdach szynowych. Ewakuacja poszkodowanych.

 

 

W szkoleniu, które zostało przeprowadzone udział wzięli strażacy z:
- Komendy Miejskiej PSP w Legnicy,
- Komendy Powiatowej PSP w Dzierżoniowie,
- Komendy Powiatowej PSP w Świdnicy,
- Komendy Powiatowej PSP w Oleśnicy,

- Komendy Powiatowej PSP w Głogowie,
- Komendy Powiatowej PSP w Kamiennej Górze,

- Komendy Powiatowej PSP w Lubinie,
- Komendy Powiatowej PSP w Kłodzku.

 

 

 

Tekst: mł. asp. Wojciech Walens

Zdjęcia: kpt. Marcin Stadnicki. mł. asp. Łukasz Strzelec

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}