W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!

19.04.2024

Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!

W dniu 18 kwietnia br. we Wrocławiu w wyniku najprawdopodobniej zatrucia tlenkiem węgla śmierć poniosła czterdziestodwuletnia kobieta oraz pies.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu apeluje o zachowanie wzmożonej czujności z związku z kończącym się okresem grzewczym, ale też
o zachowanie zasad bezpieczeństwa przez cały rok z uwagi na piece typu Junkers oraz inne piece, które są użytkowane przez cały rok do np. podgrzania wody.

 

•    Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób.


•    Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!


•    W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.

 

•    Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie prawidłowości działania instalacji wentylacyjnej.


•    Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.


•    Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.


•    Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

 

•    Czujka tlenku węgla powinna być sprawna technicznie i niezwodna funkcjonalnie, w związku z powyższym należy przeprowadzać przeglądy technicznie urządzenia zgodnie z zaleceniami producenta (należy sprawdzić baterie zasilające).

 

W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:

  • od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
  • od palenisk opalanych paliwem stałym (nie służącym celom zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych) - co najmniej raz na 3 miesiące;
  • od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych (nie służącym celom zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych) - co najmniej raz na 6 miesięcy.

 

W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

 

Usuwanie zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych oraz usuwanie zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych powinny wykonywać osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

 

Przepisu nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.

 

 

 

Tekst: mł asp. Wojciech Walens
Foto: Prewencja Społeczna Państwowej Straży Pożarnej

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}