W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólne rozwiązanie zarządzania kryzysowego i współpracy sił bezpieczeństwa w ramach fali uchodźców z Ukrainy do granicy czesko-polskiej

1

Projekt jest odpowiedzią na nowe problemy, które nasilały się na obszarze przygranicznym Czech (CR) i Polski w związku z falą uchodźców obywateli Ukrainy spowodowaną konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Skuteczne zarządzanie kryzysowe m.in. fale uchodźców wymagają zastosowania określonych procedur, wspólnych rozwiązań i sprzętu do:

1) monitorowania sytuacji na danym terenie,

2) realizowania wspólnych zadań w związku z przemieszczaniem się uchodźców,

3) zwiększenia poziomu współpracy transgranicznej.

Celem projektu jest stworzenie systemowego i trwałego instytucjonalnie narzędzia efektywnej współpracy transgranicznej instytucji administracji publicznej (sił bezpieczeństwa, zwłaszcza czeskiej i polskiej straży pożarnej) w zapewnieniu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego na granicy C-P w postępowaniu z falą uchodźców obywateli UA oraz w radzeniu sobie z podobnymi sytuacjami kryzysowymi/nagły wypadek (NW).

Współpraca instytucjonalna w rozwiązywaniu kryzysu uchodźczego nie może obejść się bez wysokiej jakości sprzętu niezbędnego do funkcjonowania PR. Aby osiągnąć cel projektu, partnerzy po obu stronach granicy będą zatem nadal kupować niezbędny sprzęt potrzebny do współpracy transgranicznej w zakresie rozwiązywania kryzysu uchodźczego (szczególnie do obsługi punktów rejestracji na granicy C-P). Każdy partner nabywa konkretną część systemu, a łącząc te części, powstaje unikalna całość. Nabyty sprzęt będzie częścią ćwiczeń i praktycznej weryfikacji zdefiniowanych procedur dobrych praktyk.

Wspólne rozwiązanie kryzysu uchodźczego pozwoli na stworzenie w przyszłości efektywnego systemu rozwoju współpracy pomiędzy podmiotami z maksymalną możliwą efektywnością (wspólne rozwiązanie zbudowane w ramach projektu będzie można wykorzystać również w innych podobnych przypadkach).

Partnerem  Wiodącym w projekcje jest: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych-Generalna Dyrekcja SP i Ratownictwa Republiki Czeskiej. Realizację projektu zaplanowano na lata 2022 – 2023. Na podstawie Wniosku projektowego oraz rekomendacji Komitetu Monitorującego z dnia 24.10.2022 r.  Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu będzie partnerem projektu i płatnikiem za realizację dostaw na łączną kwotę 147 880,00 euro.

W ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska Komenda Wojewódzka PSP we Wrocławiu w roku 2023 realizowała projekt „Wspólne rozwiązanie zarządzania kryzysowego i współpracy sił bezpieczeństwa w ramach fali uchodźców z Ukrainy do granicy czesko-polskiej“.

W ramach tego projektu KW PSP we Wrocławiu zakupiła w 2023 r:

•             drona wraz z osprzętem – (Użytkownik: KM PSP Wałbrzych)

•             2 komplety zestawu łączności - radioprzemiennika walizkowego – (Użytkownicy: KM PSP Wałbrzych, KP PSP Kłodzko)

oraz zorganizowała:

  • Panel ekspertów pn. Organizacja transportów logistycznych w sytuacjach kryzysowych.
  • Wspólne ćwiczenie weryfikujące warunki rozwiązania transgranicznego w zarządzaniu bezpieczeństwem w regionie.
{"register":{"columns":[]}}