W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Żeby ferie były bezpieczne

Ćwiczenia z dziećmi

                 

    Mimo okresu zimowego dolnośląscy strażacy szlifują ratowniczą formę, szczególnie na pokrytych lodem akwenach. Jest to oczywiste, ponieważ wciąż jest sporo zdarzeń związanych z załamaniem się lodu. Do lodowatej wody wpadają np. wędkarze, ale także dzieciaki, które nie zachowują należytej ostrożności i wchodzą na kruchy lód. I niestety bywa, że dochodzi do tragedii.


    Dlatego przygotowując się do prowadzenia ewentualnych akcji ratowniczych, strażacy z JRG PSP Bystrzyca Kłodzka przeprowadzili ostatnio ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego. Przy tej okazji omówiono procedury ratownicze, w tym techniki ewakuacji poszkodowanych oraz zasady udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy stosowane w przypadku znacznego wychłodzenia organizmu. W ćwiczeniach przeprowadzonych w ramach doskonalenia zawodowego uczestniczyły wszystkie zmiany służbowe jednostki.


    Również w styczniu 2022 r., korzystając z zimowej aury, szkolenie z zakresu ratownictwa lodowego przeprowadzili strażacy z JRG PSP w Trzebnicy. Na miejsce zajęć wybrano zamarznięty akwen usytuowany na terenie miasta, co spowodowało, że szkolenie obserwowało wielu mieszkańców. A było na co popatrzeć. Strażacy ćwiczyli umiejętność wydostawania się na brzeg w sytuacji załamania się lodu.  Sprawdzano także zasady postępowania i skuteczność technik dotarcia do poszkodowanych uwięzionych w lodowatej wodzie po załamaniu się pod nimi pokrywy lodowej. Prowadzono również ewakuację poszkodowanych na brzeg. Natomiast już po przeprowadzeniu ewakuacji poszkodowanego odbyło się szkolenie z zakresu udzielania KPP.


    Zimowe szkolenie przeprowadzili także nurkowie ze Specjalistycznej Grupy Wodno - Nurkowej Wrocław 1. Na miejsce ćwiczeń wybrano nieczynny kamieniołom Zimnik. Tu, mimo niskiej temperatury nurkowie schodzili na głębokość 20 m. ćwicząc m.in. nawigację pod wodą oraz szkoląc się z technik poszukiwawczych. Warunki do prowadzenia szkolenia oceniono jako korzystne, ponieważ tafla wody w tym zbiorniku nie zamarzła, a bardzo dobra przejrzystość wody umożliwiała widoczność na ok.10 m.


    Zimowe szkolenia strażaków są szczególnie ważne w obecnym okresie ferii, kiedy dzieciaki, często bez opieki starszych korzystają z pokrytych lodem stawów. O wypadek wówczas nietrudno, ponieważ w wielu miejscach lód jest cienki i kruchy. Dlatego niezależnie od prowadzonych ćwiczeń lodowych, strażacy wyczulają na niebezpieczeństwa związane z wchodzeniem na lód, a także prowadzą akcje propagujące bezpieczne zachowania i zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia. Przykładem takich działań są m.in. publikacje na stronach internetowych dolnośląskich komend powiatowych i miejskich PSP. Dobrym przykładem takiej prewencji jest poniższa publikacja zamieszczona na stronie internetowej KP PSP w Środzie Śląskiej.


Tekst Lech Lewandowski. Fot. KP PSP Trzebnica i JRG PSP Bystrzyca Kłodzka


Jak zimą aktywnie i bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu?
Jeśli masz ochotę pojeździć na łyżwach, najbezpieczniej zrobisz to na sztucznym lodowisku przygotowanym na przykład na boisku szkolnym. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego korzystając z innych lodowisk przestrzegaj następujących zasad:
1.    Bez opieki dorosłych nie wchodź na zamarznięte stawy, jeziora, a tym bardziej rzeki.
2.    Wychodząc z domu zostaw informację gdzie się udajesz oraz planowanym czasie powrotu.
3.    Sprawdź prognozę pogody. Dodatnia temperatura powietrza oznacza, że lód na akwenie może być na tyle cienki, że chodzenie po nim może zagrażać Twojemu życiu.
4.    Sprawdź grubość lodu. Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm. Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, bo tu woda słabiej zamarza. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach.
5.    Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.
6.    Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby, w pewnej odległości od siebie, jednak zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to również wędkarzy).
7.    Dobrze jest kiedy dorośli i dzieci mają przy sobie gwizdek. Używając go, łatwiej wezwać pomoc.
8.    Warto mieć przy sobie kolce (czekany) pomocne przy wczołganiu się na lód, ponieważ wydostanie się na powierzchnię z przerębla jest bardzo utrudnione.
9.    Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.

Co robić, jak załamie się pod Tobą lód?
1.    W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.
2.    Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce oraz starając się, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
3.    W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Kiedy zauważysz osobę tonącą:
1.    W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
2.    Pamiętaj! Najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie bardzo krótko. Do wyziębienia organizmu dochodzi już po trzech minutach.
3.    Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
4.    Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
5.    Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwości zdjąć z niej mokre ubranie i okryć czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) oraz jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
6.    Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
7.    Gdy osoba poszkodowana jest przytomna można jej podać słodkie i ciepłe (jednak nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

 

 

 

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}