W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska Pomoc w Libanie

24.01.2025

22 stycznia br. zorganizowaliśmy spotkanie beneficjentów i partnerów Polskiej pomocy z kierownik placówki Panią Aleksandrą Bukowską-McCabe. Była to okazja do wymiany doświadczeń na temat zrealizowanych przedsięwzięć oraz do rozmowy o nowych pomysłach na 2025 r.

1

Liban to priorytetowy kraj Polskiej pomocy. Zgodnie z Wieloletnim Programem Współpracy Rozwojowej, Polska stale wspiera na miejscu społeczność lokalną, uchodźców syryjskich oraz libańskie instytucje państwowe.

W 2024 r. skupiliśmy nasze działania na pomocy szkołom oraz ośrodkom zdrowia. Sfinansowaliśmy instalację paneli solarnych na dachach kilku jednostek oświatowych oraz centrów pomocy medycznej pierwszego kontaktu.  

Władze Libanu coraz bardziej dostrzegają korzyści płynące z wykorzystania zasobów naturalnych, w tym odnawialnych źródeł energii w celu zapewnienia stabilnych dostaw energii elektrycznej. Korzyści płynące z tego rozwiązania są dwojakie - środowiskowe i ekonomiczne. Częściowe przejście na czystą energię ma szansę zmniejszyć zależność Libanu od paliw kopalnych a także prowadzi do politycznej niezależności, chroniąc Liban przed wpływem zmieniających się trendów na światowych rynkach energii. Projekty Polskiej pomocy zakładające montaż paneli solarnych pozwoliły wzmocnić ten sektor gospodarki.

W Foyer de la Providence, którego celem jest opieka nad sierotami i osobami potrzebującymi zaopatrzyliśmy w mobilne i stacjonarne stanowiska komputerowe. Działania przyczyniły się do poprawy jakości edukacji i komfortu psychicznego uczniów i nauczycieli tej instytucji oraz służyły przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu najuboższych mieszkańców Libanu.

W szkole St. Sauveur w m. Jeita stworzyliśmy laboratorium naukowe. Zakupiliśmy kompletny zestaw wyposażenia laboratoryjnego zawierający wysokiej jakości elementy przygotowane z myślą o doświadczeniach przeprowadzanych w trakcie lekcji. W ramach projektu szkoła otrzymała m.in. komponenty elektroniczne i chemiczne umożliwiające przeprowadzanie doświadczeń. Zakupiony sprzęt zapewnił każdemu uczniowi wiele naukowych emocji i satysfakcji.

Kontynuowaliśmy współpracę z UN-HABITAT w Libanie w ramach projektów, których celem była poprawa warunków bytowych strażnic przeciwpożarowych w Bejrucie. Dotychczas w ramach współpracy z UN-Habitat zmodernizowaliśmy lokalne sieci wodociągowe, kanalizacyjne i elektryczne (z wykorzystaniem rozwiązań wykorzystujących energię odnawialną) zainstalowaliśmy panele solarne, które zasilają w energię lampy oświetlające publiczne drogi.

Istotnym elementem naszej pomocy była współpraca z organizacją IHelp, która w porozumieniu z Lebanese Civil Defense, Lebanese, Red Cross oraz Beirut Fire Brigades rozpoczęła szkolenia w zakresie wzmocnienia zdolności operacyjnych jednostek straży pożarnej w Bejrucie. Beneficjenci otrzymali rownież wsparcie sprzętowe.

 W prowincji Akkar, we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, uruchomiliśmy szereg działań infrastrukturalnych mających na celu poprawę bezpieczeństwa najuboższych mieszkańców Libanu. Celem projektu było wzmocnienie lokalnych społeczności narażonych na skutki kryzysu ekonomicznego poprzez wsparcie samorządów lokalnych i innych instytucji szczebla lokalnego w dostarczaniu zrównoważonych usług publicznych. Działania projektowe były skierowane do gmin, zrzeszeń gmin oraz jednostek obrony cywilnej.

W Bejrucie, we współpracy z PAH, kontynuowaliśmy wsparcie dla ośrodka szkoleniowego w Tayyouneh. Celem projektu było wzmocnienie pozycji zmarginalizowanych osób, w szczególności kobiet i młodzieży, w taki sposób aby mogli odnaleźć się na szybko zmieniającym się rynku pracy.

Kontynuowaliśmy wsparcie osób z trudnościami w nauce. W 2024 r. sfinansowaliśmy budowę pracowni kulinarnej dla dzieci i dorosłych z autyzmem w miejscowości Zgharta na północy Libanu.

Istotnym elementem naszego wsparcia w Libanie pozostaje poprawa sytuacji gospodarczej górskich obszarów wiejskich oraz wzmocnienie solidarności społecznej i ekonomicznej mieszkańców. Projekt View Lebanon realizowany przez Fundację Fenicja imieniem Świętego Charbela przyczynia się do zwiększenia komunikacji i interakcji pomiędzy małymi miejscowościami, co w przyszłości może zaowocować dobrą współpracą.

Nad Libanem przebiega jeden z najważniejszych szlaków migracji ptaków na świecie. Każdego roku kłusownicy, nieodpowiedzialni amatorzy myślistwa, którzy nie posiadają wiedzy o zrównoważonych ekosystemach zabiją setki przedstawicieli gatunków chronionych nad terytorium tego kraju. Polscy i libańscy ekolodzy we współpracy z Ambasadą RP w Libanie od wielu lat podejmują aktywne działania na rzecz ochrony ptaków migrujących w Libanie.

W 2025 roku nasze działania będą koncentrować się na wspieraniu kapitału ludzkiego, poprawie jakości, warunków i dostępu do edukacji, ochronie środowiska, poprawie zarządzania gospodarką odpadami, zwiększonym dostępie do infrastruktury wodno-sanitarnej oraz ograniczeniu skutków zmian klimatycznych, a także na rozwoju przedsiębiorczości i sektora prywatnego poprzez zapewnienie dostępu do wysokiej jakości kształcenia technicznego i zawodowego na wszystkich poziomach.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}