W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta na cmentarzu wojennym w Bejrucie.

20.01.2025

Groby polskich żołnierzy Armii Andersa i uchodźców wojennych znajdują się w czterech miejscach na terenie Libanu. Największy cmentarz, na którym miejsce spoczynku znalazło 137 Polaków, powstał w 1946 r. i znajduje się w Bejrucie.

1

Wśród wybitnych pochowanych na nim Polaków wymieniani są architekt Karol Schayer, duszpasterz polskich wychodźców ks. Kamil Kantak, ,malarz Bolesław Baake i aktorka i piosenkarka Hanka Ordonówna (w 1990 r. jej prochy przewieziono na Cmentarz Powązkowski z Warszawie, a w Bejrucie pozostała jedynie tablica upamiętniająca miejsce jej pochówku). Od 2009 roku, jako Cmentarz Uchodźców Polskich, znajdował się pod opieką ROPWiM, która finansowała jego utrzymanie, natomiast od 2018 roku pieczę nad nekropolią w kooperacji z Departamentem Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN przejęła jako beneficjent/wykonawca Fundacja Ormiańska. W 2019 r. przeprowadzono modernizację kluczowych elementów nekropolii.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}