Wizyta wiceministra Marcina Przydacza w Libanie
01.10.2019
Udział w konferencji Europejskiego Banku Inwestycyjnego, rozmowy bilateralne, otwarcie polsko – niemieckiego projektu odbudowy szkół oraz monitoring projektów humanitarnych i rozwojowych finansowanych w ramach środków Polskiej Pomocy były najważniejszymi punktami wizyty podsekretarza stanu w Libanie.
Odbywająca się w Bejrucie tegoroczna 19. już edycja konferencji Europejskiego Banku Inwestycyjnego EIB MED 2019 była poświęcona sposobom inwestowania w zrównoważony rozwój w regionie Morza Śródziemnego.
W swoim wystąpieniu wiceminister Marcin Przydacz podkreślił, że partnerstwo Warszawy i Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) może zwiększyć skalę wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, a także zmniejszyć ryzyko migracji z regionu Bliskiego Wschodu. – W tym celu jesteśmy gotowi współpracować z naszymi partnerami w regionie – zaznaczył wiceminister. – Polska wspiera społeczności, które ponoszą największy ciężar związany z kryzysem syryjskim i goszczą uchodźców. Pomoc jak najbliżej miejsca pochodzenia uchodźców ma większą wartość. – dodał.
Wiceminister Przydacz nawiązał do przystąpienia Polski do Inicjatywy Wzmocnienia Gospodarczego (Economic Resilience Initiative) i wspieraniu kluczowych inwestycji społecznych w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Zadeklarował przy tym gotowość Warszawy do dalszej aktywności w dziedzinie pomocy humanitarnej i rozwojowej w regionie, zwłaszcza w Libanie, Jordanii i Palestynie.
W trakcie wizyty w Libanie wiceminister spotkał się z Hanim Chemaitellym, sekretarzem generalnym w libańskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Emigrantów. Rozmowa dotyczyła rozwoju relacji dwustronnych i sytuacji bezpieczeństwa w regionie. Wiceminister Przydacz podkreślił znaczenie Libanu jako jednego z najważniejszych partnerów Polski na Bliskim Wschodzie oraz w świecie arabskim. Zaznaczył też, że Warszawa przywiązuje dużą wagę do współpracy gospodarczej i będzie badać możliwość zwiększenia aktywności polskich przedsiębiorców na rynku libańskim.
W piątek, 27 września podsekretarz stanu w polskim MSZ wziął udział w uroczystej inauguracji trzyletniego polsko–niemieckiego projektu odbudowy libańskich szkół publicznych, w których uczą się dzieci uchodźców syryjskich oraz najuboższe dzieci libańskie. Podczas wystąpienia w Ammatour w południowym Libanie, w trakcie inauguracji działalności odnowionej szkoły podstawowej, wiceminister Przydacz zaznaczył, że Liban jest priorytetowym krajem polskiej współpracy rozwojowej. Oprócz wsparcia humanitarnego pomoc rozwojowa Polski dla Libanu koncentruje się głównie na działaniach na rzecz poprawy jakości edukacji. Wiceminister zwrócił również uwagę na bliską współpracę rządów Polski oraz Libanu przy realizacji projektu.
Wiceminister Przydacz miał również okazję przyjrzeć się dotychczasowym efektom prac w ramach finansowanego przez polski Rząd projektu realizowanego przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) wspólnie z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN HABITAT), którego celem jest zapewnienie dostępu do podstawowych usług dla uchodźców syryjskich oraz lokalnej ludności w dzielnicy Maraach/Burj Hammoud w Bejrucie.
28 i 29 września wiceminister Marcin Przydacz odwiedził miejscowości Akkar i Arsal, gdzie realizowane są ze środków Polskiej Pomocy działania humanitarne realizowane przez PCPM. Celem prac jest przygotowanie obozowisk namiotowych do warunków zimowych oraz poprawy dostępu do edukacji i ochrony zdrowia dla rodzin uchodźców syryjskich. Wiceminister docenił zaangażowanie pracowników PCPM, którzy od samego początku kryzysu humanitarnego na Bliskim Wschodzie działają na rzecz ludności dotkniętej kryzysem w Libanie. – Bez waszego poświęcenia polskie wsparcie nie byłoby tak efektywne – podkreślił.