Ambasador Doroszewska: Biało-czerwone barwy nas jednoczą
18.10.2022
W wileńskim Centrum Kultury Białoruskiej otwarta została wystawa plakatów "Biało-czerwono-biały". Plakaty zaprezentowano przy udziale diaspory i opozycji białoruskiej oraz delegacji posłów Komisji ds. Kultury i Środków Przekazu Sejmu RP.
Ambasador U. Doroszewska otwierając wystawę przypomniała o losie więźniów politycznych, w tym A. Poczobuta.
„Wystawa jest przypomnieniem o nieustających, nieludzkich represjach reżimu białoruskiego; o losie niezłomnych – ponad 1000 więźniów politycznych, wśród których są także osoby polskiego pochodzenia takie jak Andrzej Poczobut.” - powiedziała Ambasador Urszula Doroszewska.
„Polska wspiera działania służące budowie suwerennego, otwartego i stabilnego państwa białoruskiego, której niepodległy i demokratyczny byt jest polską racją stanu. Kolor biały i czerwony, symbolizujące walkę i pokój, są naszymi wspólnymi barwami niepodległości, łączą nas, nie pozwalają zapomnieć o naszej trwającej przez wieki walce o wolność.” - dodała.
Przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu Sejmu RP Piotr Babinetz zaznaczył, że o społeczeństwie białoruskim nie wolno zapominać. "Nie zapominamy o Białorusinach, o tych ludziach, którzy są za wolnością i niepodległością tego kraju" - powiedział Babinetz.
Przedstawiciel Biura S. Cichanouskiej, A. Dobrobowolski podziękował stronie polskiej za bezprecedensowe wsparcie Białorusinów w ich walce o demokratyczną Białoruś.
Wystawa jest efektem międzynarodowego konkursu na plakat poświęcony demokratycznym dążeniom społeczeństwa białoruskiego w l. 2020 – 2022, zorganizowanego w lipcu br. przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. Wsparcia dla projektu udzieliła Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji. Ekspozycję tworzy 19 najlepszych prac: 3 zwycięskie plakaty oraz 16 wyróżnionych za ciekawe rozwiązania koncepcyjne i typograficzne oraz skłaniającą do refleksji metaforykę.
W Wilnie wystawę można oglądać do 31 października.
Fot. Waldemar Dowejko