W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziecięca zbroja Zygmunta Augusta w Wilnie

11.04.2022

8 kwietnia w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie otwarta została międzynarodowa wystawa jednego arcydzieła „Dziecięca zbroja Zygmunta Augusta” pod patronatem ministrów kultury Litwy i Polski, Simonasa Kairysa i Piotra Glińskiego.

Wystawa jednego arcydzieła „Dziecięca zbroja Zygmunta Augusta”

W wydarzeniu udział wzięli wiceminister SZ Polski Paweł Jabłoński i minister kultury Litwy Simonas Kairys.

To ważne, żeby materialne dziedzictwo, jakim obecnie możemy się cieszyć, ten pałac, ta kunsztowna młodzieńcza zbroja Zygmunta II Augusta, godnego syna dynastii Jagiellonów, przypominały nam o wielowiekowej przyjaźni i symbiozie polsko-litewskiej, o naszej bliskości narodów europejskich i chrześcijańskich. – powiedział wiceminister SZ Polski Paweł Jabłoński, otwierając wystawę.

Ta wystawa jest niezwykłym wydarzeniem w historii muzeum, mamy absolutnie unikatowy egzemplarz zbroi, który jest godny podziwu jako przykład złotnictwa, ale też kojarzymy tę zbroję przede wszystkim z bardzo ważną postacią historyczną, wielkim księciem litewskim i królem Polski Zygmuntem Augustem – wskazał Vydas Dolinskas, dyrektor muzeum i koordynator wystawy.

Dyrektor Dolinskas przypominał także, że Zygmunt August większość swojego życia spędził "właśnie tutaj, w Wilnie, w swojej ulubionej rezydencji", dzisiejszym Pałacu Wielkich Książąt Litewskich.


Wystawa w Wilnie będzie prezentowana do 5 czerwca.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Muzeum Narodowego – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. 

Organizatorami wystawy są Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich, Zamek Królewski na Wawelu i Instytut Adama Mickiewicza.

Partnerami: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie, Ambasada Republiki Litewskiej w Warszawie, Instytut Polski w Wilnie.

Fot. Pałac Władców

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}