W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Litwie

12.11.2022

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się tradycyjnie przy Mauzoleum Matki i Serca Marszałka Piłsudskiego na wileńskiej Rossie oraz w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Po odśpiewaniu hymnów Polski i Litwy, wspólną modlitwę w intencjach Polski i Polaków poprowadził ks. Mirosław Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Rafała Archanioła w Wilnie. Następnie licznie przybyli uczestnicy uroczystości, przedstawiciele Polaków z Litwy, złożyli wieńce i zapalali znicze przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.

Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska w swoim okolicznościowym wystąpieniu na nawiązała do trwającej na Ukrainie wojny.
„Dziś nasze oczy zwrócone są na Ukrainę. I widzimy podobieństwo naszej ówczesnej walki do tej, jaką dzisiaj toczy Ukraina. Rosja podważała podstawy istnienia państwa i narodu polskiego, tak jak dzisiaj robi to propaganda Putina wobec Ukrainy. Dokonując zbrojnej napaści na Ukrainę, Rosja zamknęła epokę 30 lat pokoju w Europie i dąży do przywrócenia świata, którego reguły dyktuje prymat siły nad prawem, świata autorytaryzmu, wojny i stref wpływów. A jednak losy Polski i Ukrainy pokazują, że naród pragnący wolności jest w stanie oprzeć się mocarstwu. 
Ten duch wolności, duch oporu przeciw zniewoleniu, łączy nas, Polaków, Litwinów i Ukraińców. Wiemy, jak droga jest niepodległość, uczy nas tego nasza własna historia”
– powiedziała Ambasador.

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Domu Kultury Polskiej w Wilnie Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska wręczyła odznaczenia państwowe nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę obywatelom Litwy za zasługi w działalności polonijnej, za propagowanie polskiej kultury i tradycji narodowych, za krzewienie oświaty oraz za zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy, za działalność na rzecz społeczności polskiej na Litwie, za popularyzowanie polskiej kultury:

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ZASŁUGI RP odznaczony został:

  • Stanisław Pieszko

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczeni zostali:

  • Vladimiras Gulevičius (pośmiertnie). Odznaczenia odebrały małżonka Gerūta Paleckytė oraz siostra Liudmila Švedienė (z d. Gulewicz).
  • Regina Janina Bućko
  • Regina Pakalnienė
  • Halina Rawdo
  • Janina Wysocka

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczeni zostali:

  • Ks. Andrzej Andrzejewski
  • Renata Dunajewska
  • Walery Jagliński  
  • Renata Juzokienė
  • Janina Stupienko
  • Waldemar Szełkowski
  • Marek Kubiak
  • Adam Jurewicz

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczeni zostali:

  • Mirosława Naganowicz
  • Irena Wolska

Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska podziękowała odznaczonym i licznie przybyłym na uroczystość Polakom za ich wkład w rozwijanie współpracy polsko-litewskiej, w budowanie polskości poza granicami Polski oraz za organizację Święta Niepodległości w wielu miejscowościach Wileńszczyzny. 

Ambasador Doroszewska zacytowała także życzenia prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy, które złożył Polakom podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Życzył on w imieniu całego narodu litewskiego „aby Pogoń i Orzeł towarzyszyły sobie na wieki, nie tylko nad naszymi głowami, ale i w naszych sercach”.

„To bardzo piękne słowa. Myślę, że trafią one i do polskich i do litewskich serc” - dodała Ambasador.


Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uświetnił koncert tang polskich z okresu międzywojnia w wykonaniu Anny Dereszowskiej & GANG TANGO. Goście mieli także okazję do zapoznania się z wystawą „Dzieje hymnu polskiego”. Wystawa została przygotowana przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w związku z ustanowieniem przez Sejm RP roku 2022 Rokiem Józefa Wybickiego, autora „Mazurka Dąbrowskiego”. Ponadto w bieżącym roku przypada 225. rocznica powstania tej pieśni oraz 95. rocznica ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem narodowym RP.

 

Fot. Waldemar Dowejko/Wilnoteka.lt oraz Bartosz Frątczak/zw.lt

Zdjęcia (34)

{"register":{"columns":[]}}