W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Dnia Wojska Polskiego na cmentarzu na Rossie

16.08.2021

W Wilnie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna odbyły się obchody Dnia Wojska Polskiego z udziałem Ambasador RP na Litwie Urszuli Doroszewska, Attaché Obrony ppłk. Piotra Sadysia, harcerzy, kombatantów oraz przedstawicieli polskich organizacji społecznych na Litwie.

Cmentarz na Rossie

Spotykamy się dzisiaj przy Mauzoleum na Rossie, aby uczcić rocznicę zwycięstwa nad Bolszewikami w 1920 roku i jednocześnie Dzień Wojska Polskiego. Zwycięstwo to miało kluczowe znaczenie nie tylko dla Polski, ale także dla Litwy i całego naszego regionu, gdyż dzięki niemu zahamowano marsz Armii Czerwonej na Zachód, a Litwa i pozostałe  republiki bałtyckie nie wpadła w łapy sowieckie i nie podzieliły losu krajów Kaukazu Południowego. Nasze kraje mogły  cieszyć się jeszcze 20 latami niepodległości. 

Tutaj w Wilnie przy Mauzoleum, pamiętamy  także, że o zwycięstwie zdecydowała wówczas również bitwa niemeńska, stoczona we wrześniu 1920 roku, a boje toczyły się niedaleko stąd, w rejonach wileńskim, święciańskim, solecznickim. Pozostały po tych bitwach mogiły, miejsca pamięci, którymi do dziś opiekują się tutejsi Polacy, pamiętający o swoich bohaterach. 
- powiedziała ambasador Doroszewska

Stojąc tu, na Rossie, w dniu rocznicy Bitwy Warszawskiej, szczególnie dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest ochrona naszej wschodniej granicy. Odwołujemy się w tych dniach do naszej dobrej tradycji i stoimy ramię w ramię z naszymi sojusznikami z NATO – Litwinami - dodała ambasador.

 

Attaché Obrony ppłk. Piotr Sadyś podkreślił, że "jest to dzień wspomnień o bohaterach polskich wojen, weteranach walk o niepodległość, którym winni jesteśmy najwyższą wdzięczność i szacunek. Dzisiaj oddajemy im cześć w miejscu szczególnym, gdzie spoczywa serce Marszałka, naczelnego wodza autora zwycięstwa w 1920 r."

Sytuacja przy granicach Polski i Litwy  każą pamiętać, że bezpieczeństwo i niepodległość nie są nam dane raz na zawsze. Dzięki współpracy sojuszniczej  w ramach NATO i UE, Polska jest częścią wspólnego system bezpieczeństwa w Europie. Potwierdzeniem sojuszniczej solidarności jest udział Sił Zbrojnych RP w ćwiczeniach NATO na terytorium Litwy, tak jak gdy w listopadzie ubiegłego roku  w Podbrodziu szkoliło się ponad 1200 żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Także polscy lotnicy regularnie bronią nieba nad Litwą, Łotwą i Estonią w ramach misji NATO Baltic Air Policing. - dodał ppłk. Sadyś.

 

Fot. Roman Niedźwiecki/zw.lt

Wideo

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}