W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Panel ekspercki o stosunkach polsko-sowieckich w latach 1939 – 1945

16.11.2022

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej i Stacja Wileńska Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego uprzejmie zapraszają na polsko-litewski panel ekspercki pt. „Stalin, Polska, Putin i Ukraina. Jak nowo odkryte dokumenty archiwalne, o stosunkach polsko-sowieckich w okresie 1939 – 1945, pozwalają lepiej zrozumieć politykę Rosji wobec Ukrainy?”.

Baner

Głównym panelistą będzie historyk i politolog dr Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego w Warszawie, inicjator i redaktor niedawno wydanych dwóch tomów pt. „Dokumenty do historii stosunków polsko-sowieckich 1939 – 1945”.

Pozostali paneliści to: prof. Šarūnas Liekis, dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dyplomacji na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie, i prof. Algimantas Kasparavičius, starszy pracownik naukowy Instytutu Historii Litwy.

Spotkanie poprowadzi dr Oleksandra Zviagina, pracownik Studium Europy Wschodniej, specjalizująca się w tematyce ukraińskiej. 

  • Jakie były plany Stalina wobec Polski po likwidacji państwa polskiego jesienią 1939 roku? 
  • Czy Rząd Polski na Uchodźstwie musiał nawiązywać kontakty z Kremlem?
  • Czy zostały jeszcze niewyjaśnione tajemnice zbrodni sowieckiej w Katyniu?
  • Jak Zachód reagował na politykę Stalina wobec Polski i Krajów Bałtyckich?
  • Czy obecnie Kreml stosuje podobną taktykę na Ukrainie, jak Stalin wobec Polski w latach 1939-1945? 

Na te i inne pytania będą szukali odpowiedzi prelegenci dziewiątego spotkania z cyklu „Kolokwia Warszawsko - Wileńskie”, organizowanego w Muzeum Narodowym Litwy „Pałac Władców”. 

Panel odbędzie się w Pałacu Władców, 30 listopada, o godz. 18.00. Językiem panelu jest polski, z tłumaczeniem symultanicznym na język litewski. Wstęp jest wolny.  

{"register":{"columns":[]}}