Polscy naukowcy uhonorowani doktoratami honoris causa Uniwersytetów Wileńskiego i Kłajpedzkiego
18.10.2024
Współpraca akademicka i naukowa między Polską i Litwą rozwija się w ostatnich latach niezwykle dynamicznie, co znalazło wyraz w mających w ostatnim czasie miejsce ceremoniach nadania tytułów doktora honoris causa polskim naukowcom, uhonorowanym przez litewskie uniwersytety.
10 października br. podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Wileńskiego w kościele pw. św. Janów w Wilnie, miała miejsce uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof.dr.hab. Annie Pikulskiej-Radomskiej, Kierowniczce Katedry Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Profesor Pikulska-Radomska została wyróżniona za wieloletnią współpracę jej wydziału z Uniwersytetem Wileńskim – m.in. dzięki jej inicjatywie, ponad 20 lat temu podpisano umowę między oboma uniwersytetami. Przez cały okres współpracy, Profesor angażowała się w rozwój sieci kontaktów między doktorantami obu uczelni i aktywną współpracę naukową specjalistów prawa karnego – umowa partnerstwa z Uniwersytetem Łódzkim uznawana jest za najbardziej efektywną spośród porozumień zawartych przez Uniwersytet Wileński z polskimi uczelniami.
W swoim przemówieniu, prof. Pikulska-Radomska odniosła się do początków współpracy obu uniwersytetów, szczególnie w zakresie prawa rzymskiego, rozszerzanej następnie na pozostałe dziedziny nauk prawnych. Przywołała m.in. wspólnie zrealizowane konferencje i publikacje, jak również wyraziła dumę z funkcjonującej między uniwersytetami sieci doktorantów.
Gratulacje z okazji nadania Pani Profesor zaszczytnego tytułu złożył Chargé d'affaires a.i. RP w Wilnie, Andrzej Dudziński.
Z kolei 14 października br. w Kłajpedzie odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu tamtejszego Uniwersytetu, podczas którego miała miejsce ceremonia wręczenia insygniów doktoratu honoris causa prof.dr.hab. Bogusławowi Buszewskiemu, wykładowcy i naukowcowi z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ceremonii w Auli Stasysa Vaitekūnasa, w której uczestniczył Rektor, prof. dr Artūras Razbadauskas, Senat uczelni w pełnym składzie z jego przewodniczącym, prof. dr. Vaidutisem Laurėnasem na czele, zaproszeni przedstawiciele polskiego i litewskiego środowiska akademickiego i naukowego (reprezentujący m.in. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński), członkowie rodziny, a także Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki z delegacją sejmiku województwa, władze uczelni nadały bogatą oprawę połączoną z programem artystycznym, prezentującym historyczne tradycje muzyczne regionu kłajpedzkiego. Uroczystość poprzedził wykład wygłoszony w Auli Wielkiej przez prof. Buszewskiego, zat. „Searching for biomarkers for early cancer diagnosis and other lifestyle diseases”, przy licznym udziale kadry naukowej i studentów Uniwersytetu.
Gratulacje Panu Profesorowi złożył Artur Soroko, radca minister Ambasady RP w Wilnie.
Decyzja o przyznaniu doktoratu h.c. prof. Buszewskiemu odzwierciedla niezwykle dynamiczny w ostatnich latach rozwój kontaktów oraz intensyfikację współpracy dydaktycznej między Uniwersytetem w Kłajpedzie a Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stanowi także wyraz uznania dla osiągnięć Profesora i nauki polskiej, z których korzystają także studenci z Kłajpedy. Działalność naukowo-badawcza, jaką prowadzi prof. Buszewski od ponad 40 lat, skupia się na zagadnieniach interdyscyplinarnych, głównie z pogranicza chemii fizycznej, chemii medycznej, chemii środowiska i chemii analitycznej. Obejmuje także obszar syntezy organicznej (chemia materiałowa), jak też mechanizmy oddziaływań prowadzących do powstania połączeń supramolekularnych. Istotnym osiągnięciem prof. Buszewskiego są badania dotyczące chemii komórki, które mieszczą się w kanonie life sciences – life chemistry.
Fot. Tomas Tereka/ Uniwersytet Wileński i Uniwersytet w Kłajpedzie